05. 10. 2016

{oh!} Ostrava - Arminio tournée
Światowa współczesna premiera sceniczna opery ?Arminio? J. A. Hassego przy udziale {oh!} Orkiestry Historycznej. Dzieło wystawione zostanie w wersji scenicznej po raz pierwszy od przynajmniej 150 lat. Premiera ?Arminio? Johanna Adolfa Hassego (1699-783) ? nadwornego kompozytora Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora saksońskiego miała miejsce w Mediolanie w 1730 r. Następnie jej poprawione wersje wystawiano w 1747 oraz 1753 na okazjonalnych przedstawieniach. W 1761 r. opera została wystawiona w Warszawie, w teatrze zwanym ?Operalnią?, we wspaniałym okresie dla muzyki w naszym kraju, w którym życie muzyczne dynamicznie rozwijało się dzięki królewskiemu mecenatowi Augusta III. Orkiestra Historyczna w osobie Dominiki Małeckiej ? skrzypaczki i teoretyka muzyki, która jest też członkiem zespołu - podjęła się przepisania dzieła z manuskryptu jedynej kompletnej wersji partytury pochodzącej z 1753 r., dzięki czemu po prawie 300 latach od powstania opery i co najmniej 150 lat od ostatniego spektaklu ?Arminio? powraca na estradę premierą. Burzliwe losy Arminio ? germańskiego antycznego bohatera, przedstawione są przez siedem postaci, w których role wcielają się soliści z Czech, Polski i Słowacji. Role główne wykonają znakomici śpiewacy, rozpoznawalni i cenieni w całej Europie: sopranistka Marketa Cukrova oraz tenor Karol Kozłowski. Za koncepcję sceniczną produkcji odpowiada nadzwyczaj utalentowany słowacki reżyser Marek Mokoš - absolwent kierunku ?inscenizacja operowa? w Akademii Muzycznej im. L. Janačka w Brnie.
Po gliwickiej premierze, opera dzięki wsparciu Miasta Gliwice oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawiona będzie jeszcze w Pradze i Ostrawie.


Produkcja:?Stowarzyszenie ?Art In Motion?. Promotor muzyki dawnej i {oh!} Orkiestry Historycznej, założonej przez skrzypaczkę Martynę Pastuszkę i menedżera Artura Malke pierwszej na Śląsku orkiestry zajmującej się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej, jednego z najbardziej interesujących tego typu zespołów w Polsce. Organizator i współorganizator bardzo wielu koncertów w Polsce i za granicą , także z udziałem wybitnych solistów takich jak m.in. Olga Pasiecznik, Marilia Vargas, Kai Wessel, Julien Chauvin, Alexis Kossenko, Lars Ulrik Mortensen.

Stowarzyszenie ?Hudebni Lahudky? ? organizacja non profit ?Hudedbni Lahudky? (?Muzyczne rarytasy?) to grupa ludzi, których połączyła chęć poszerzenia oferty kulturalnej w Republice Czeskiej, głównie o repertuar muzyki dawnej. Działające pod wodzą lutnisty i muzykologa Jan Čižmářa za cel stawia sobiepodnoszenie świadomości odbiorców na temat historii muzyki poprzez organizację koncertów, warsztatów i programów dla dzieci, poświęconych muzyce dawnej i historycznym praktykom wykonawczym. Współpracują z wieloma partnerami zagranicznymi, realizując największy w Czechach cykl koncertów muzyki dawnej, z udziałem światowego formatu zespołów i solistów.


Produkcja: Stowarzyszenie ?Art In Motion?, Stowarzyszenie ?Hudebni Lahudky?
Współproducent: Miasto Gliwice
Partnerzy: Instytut Słowacki, Czeskie Centrum
J. A. Hasse ? Arminio Tournee 2016 współfinansowane jest przez czeskie Ministerstwo Kultury w Czechach oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.


Światowa współczesna premiera sceniczna
Johann Adolf Hasse (1699-1783) ? opera ?Arminio?
libretto: Giovanni Claudio Pasquini


Marketa Cukrova (mezzsopran) - Arminio, książę Cherusków
Karol Kozłowski (tenor) - Segeste, książe Caspii, przyjaciel Varo
Joanna Radziszewska (sopran) - Marzia, siostra Varo, ukochana Segimiro
Dorota Szczepańska (sopran) - Segimiro, brat Tusneldy, przyjaciel Arminiusza
Michaela Kustekova (sopran) - Tusnelda, narzeczona Arminiusza, córka Segeste
Barbora Šancová (mezzosopran) - Varo, gubernator Germanii
Dawid Biwo (bas) - Tullo, zaufany Varo


{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka ? maestro di capella
Marco Vitale ? maestro al cembalo


Marek Mokoš ? reżyseria, scenografia, dramaturgia
wstecz