Najbliższy Koncert:
Concerti grossi: émigré to the british isles
31.01.2019
Sala koncertowa NOSPR, Katowice
KUP BILET

(...) o grze Orkiestry Historycznej, która poprowadzona przez koncertmistrzynię Martynę Pastuszkę otworzyła sezon koncertowy na zamku w Brühl, powiedzieć można wszystko inne, ale nie że jest monotonna - siedmiu instrumentalistów muzykowało świeżo i z rozmachem. (...)
Guido Krawinkel, Bonner General-Anzeiger

?(...) naprawdę ciekawie było na końcu koncertu, w którym zabrzmiał Quartett G-dur Telemanna, (?); stylistyczny kontrast do poprzedniej suity był uderzający a zarazem rzucił światło na różnorodność stylistyczną Telemanna, a także niezwykle barwnie i wyrafinowanie grającą Orkiestrę Historyczną."
Guido Krawinkel, Bonner General-Anzeiger

(...)Mam nadzieję, że niebawem kolejne miasta w Polsce będą mogły usłyszeć {oh!} i wzdychać z zachwytu nad jej grą. Zatem: Orkiestro Historyczna! Prosimy o więcej!
Agnieszka Nowok, Ruch Muzyczny

Oh, ale mamy orkiestrę! (...) pokazali prawdziwą klasę. W końcu jej artyści to rozchwytywani w Polsce i Europie muzycy. (...) Vivaldi, Veracini, Bach brzmieli w ich wykonaniu wspaniale. (...)
Łukasz Kałębasiak, Gazeta Wyborcza, Katowice

Miło jest asystować przy narodzinach zespołu, który od samego początku jest zespołem. A to jest sztuka. (...)
Dorota Szwarcman

(...) Zarówno w części instrumentalnej koncertu, jak i w odmiennej roli akompaniującej soliście-śpiewakowi, Orkiestra pokazała swą klasę (...)
Bożena Gieburowska


AKTUALNOŚCI

11. 12. 2019

Martyna Pastuszka nominowana do Paszportów Polityki!
Martyna Pastuszka, dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej, otrzymała nominację do Paszportów Polityki 2019 w kategorii muzyka klasyczna. Artystka została doceniona za "wszechstronność, oryginalność i współczesne prawykonanie opery Vinciego <i>Gismondo, re di Polonia</i>"
W uzasadnieniu czytamy także: "Artystka z talentem łączy umiejętności przywódcze, dzięki czemu jej zespół {oh!} Orkiestra Historyczna wysunął się na lidera wśród polskich orkiestr grających na instrumentach z epoki."
Trzymamy kciuki i gratulujemy wszystkim nominowanym! Laureaci zostaną ogłoszeni 14 stycznia 2020.
Zapraszamy do lektury artylułu w Polityce
więcej

20. 11. 2019

Gismondo, re di Polonia podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej EUFONIE
Gismondo, Re di Polonia - opera w trzech aktach Leonarda Vinci zabrzmi w Zamek Królewski w Warszawie w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej i znakomitych solistów!
Po Moskiewskiej Filharmonii czas na Zamek Królewski w stolicy Polski. Już 20. Listopada, podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego festiwalu muzyki Europy środkowo-wschodniej Eufonie, zaprezentujemy dzieło włoskiego kompozytora w mieście, które jest jednym z bohaterów utworu. Walka o władzę, światowa polityka XVI wieku i wspaniała barokowa muzyka. Czekamy z niecierpliwością!
Bilety już w sprzedaży!
więcej

19. 10. 2019

MOZART | REQUIEM Andreas Staier i {oh} Orkiestra Historyczna! w Opera de Dijon
Andreas Staier słynie z niezwykłej dbałości z jaką podchodzi do wykonywanych kompozycji nie zapominając przy tym o ich lirycznym aspekcie.
Już 19 października w Auditorium Opéra de Dijon zamiast przy fortepianie historycznym zobaczyć go będzie można w roli dyrygenta Mozartowskiego Requiem. Jest to spełnienie wieloletnich marzeń artysty o odkryciu nowych środków wyrazu i pochyleniu się nad repertuarem, który wcześniej był dla solisty niedostępny.
Z niecierpliwością oczekujemy efektu spotkania {oh!} Orkiestry Historycznej i Andreasa Staiera przy wspólnym wykonaniu jednego z najsłynniejszych utworów muzyki sakralnej.
więcej

27. 09. 2019

{oh!} All'Improvviso: Lorenzo Coppola/{oh!} Orkiestra Historyczna
Podczas 12. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso {oh!} Orkiestra Historyczna wykona program złożony z czterech symfonii oraz partity na instrumenty dęte Jakuba Gołąbka. Gościnnie jako dyrygent oraz klarnecista wystąpi Lorenzo Coppola, znany ze współpracy z wybitnymi zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie historycznym, m.in.: Les Arts Florissants, La Petite Bande i Freiburger Barockorchester.
Urodzony w 1739 na Śląsku Jakub Gołąbek zapisał się w historii muzyki jak autor dzieł symfonicznych, które stanowią ważne osiągnięcie polskiego klasycyzmu, a zarazem pełne są elementów charakterystycznych dla muzyki epoki Baroku. Przypadająca w tym roku 280. rocznica urodzin kompozytora stanowi świetny pretekst dla słuchaczy do zapoznania się z tym rzadko grywanym repertuarem, doskonale wpisując się przy tym w jedną z idei przewodnich działalności {oh!} Orkiestry Historycznej, czyli sięgania po „muzykę polską (za) mało znaną.” Przygotowywany koncert jest zarazem częścią obchodów 100-lecia Powstań Śląskich - okazją do przypomnienia dorobku wybitnych artystów z regionu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie nagranie płyty, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Koncert dofinansowano z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.
Dołącz do wydarzenia
więcej

05. 04. 2019

{oh!} Il Pastor Fido
Samorząd Miasta Gliwice, Teatr Miejski w Gliwicach i Towarzystwo Kulturalne Fuga zapraszają na premierę opery „Il pastor fido” Jerzego Fryderyka Haendla. Już 1 maja o godz. 18:00 Teatr Miejski w Gliwicach wypełnią dźwięki muzyki dawnej. W ramach wiosennej edycji XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’Improvviso w Gliwicach zostanie wykonana sceniczna wersja opery seria „Il pastor fido” Jerzego Fryderyka Haendla. Kierownikami muzycznymi projektu są Martyna Pastuszka i Marcin Świątkiewicz, a {oh!} Orkiestra Historyczna wystąpi z wybitnymi reprezentantami sztuki wokalnej, wśród których znajdują się: Philipp Mathmann (Mirtillo), Sophie Junker (Amarilli), Rinnat Moriah (Eurilla), Nicholas Tamagna (Silvio), Anna Starushkevych (Dorinda) oraz Zachary Wilson (Tireno). Wykonanie wzbogacone będzie przez interpretacje taneczne Davidsona Jaconello.


Opera „Il pastor fido” powstała w roku 1712 – pierwsze przedstawienie miało miejsce w londyńskim Queen's Theatre na Rynku Siennym. Autorem libretta był Giacomo Rossi, który bazował na słynnym tekście Giovanniego Battisty Guariniego. Pierwsza wersja dzieła spotkała się z chłodnym przyjęciem, głównie z powodu wielkiego sukcesu odniesionego przez wcześniejszą operę kompozytora - „Rinaldo”. Haendel postanowił wprowadził zmiany, co zaowocowało udanymi wykonaniami opery w roku 1734. Dwie role męskie – Mirtillo oraz Silvio – napisane zostały z myślą o cenionych wówczas śpiewakach – kastratach, Valeriano Pellegrinim oraz Valentino Urbanim. Mimo entuzjastycznego przyjęcia drugiej wersji dzieła, „Il pastor fido” zniknął z afiszy teatrów operowych na wiele dekad, budząc zainteresowanie zespołów związanych z wykonawstwem historycznym dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wersja sceniczna z udziałem {oh!} Orkiestry Historycznej stanowi zatem znakomitą okazję do przypomnienia melomanom tego zapomnianego dzieła.


Za reżyserię widowiska odpowiedzialny jest Daniel Pfluger, specjalizujący się we współczesnych interpretacjach muzyki dawnej. Przedsięwzięcie realizowane jest w koprodukcji z Teatrem Miejskim w Gliwicach oraz Międzynarodowym Festiwalem Händel-Festspiele Halle, gdzie wykonawcy powtórzą operę „Il pastor Fido” w czerwcu tego roku.


Warto zaznaczyć, że jest to już piąty rok dynamicznie rozwijającej się współpracy gliwickiego Festiwalu All’improvviso z {oh!} Orkiestrą Historyczną. Przez ten okres wspólnie udało się stworzyć nową przestrzeń dla opery barokowej na Śląsku, realizując premiery trzech oper, w tym zeszłoroczną głośną realizację „Gismondo, re di Polonia” Leonardo Vinciego przy udziale Maxa Emanuela Cencica, która zaprezentowana została także w Theater an der Wien, a następne jej wykonanie odbędzie się w Sali Czajkowskiego w Moskwie w połowie czerwca.


Tegoroczna realizacja scenicznej wersji „Il pastor fido” jest kolejnym międzynarodowym przedsięwzięciem, które może zostać zrealizowane dzięki skutecznej współpracy Towarzystwa Kulturalnego FUGA – organizatora Festiwalu All’Improvviso, Teatru Miejskiego w Gliwicach i {oh!} Orkiestry Historycznej. Współpracę tą od początku wspiera także Samorząd Miasta Gliwice.


G. F. Händel - opera „Il Pastor Fido” - wersja sceniczna
01.05. 2019
Teatr Miejski Gliwice


Soliści:
Philipp Mathmann (Mirtillo)
Sophie Junker (Amarilli)
Rinnat Moriah (Eurilla)
Nicholas Tamagna (Silvio)
Anna Starushkevych (Dorinda)
Zachary Wilson (Tireno)
Davidson Jaconello (Dancer)


{oh!} Orkiestra Historyczna!
Kierownictwo muzyczne: Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz


Reżyser: Daniel Pfluger
Asystentka reżysera: Katarzyna Wysłucha
Scenografia: Giorgios Kolios
Kostiumy: Giannis Katranitsas
Światło: Styliana Kaltsou


Przedsięwzięcie realizowane w koprodukcji z Teatrem Miejskiego w Gliwicach i Międzynarodowym Festiwalem Händel-Festspiele Halle.


BILETY
więcej

27. 03. 2019

{oh!} Misteria Paschalia: Sonia Prina / {oh!} Orkiestra Historyczna
Już w kwietniu Kraków wypełni muzyka dawna – przed nami kolejna edycja Festiwalu Misteria Paschalia. W trakcie tego prestiżowego wydarzenia wystąpi również {oh!} Orkiestra Historyczna.


Misteria Paschalia to festiwal o piętnastoletniej tradycji, odbywający się corocznie w Krakowie w czasie Wielkiego Tygodnia. Atmosfera tego okresu oraz zbliżającej się Wielkanocy sprzyja wykonawstwu szeroko pojętej muzyki dawnej (sięgającej od średniowiecza do wczesnego klasycyzmu) oraz prezentacji dzieł nieznanych w interpretacjach czołowych polskich i światowych zespołów związanych z nurtem wykonawstwa zgodnego historycznie.


Od dwóch lat każdej edycji towarzyszy temat przewodni – w tym roku zaproszeni artyści przedstawią przede wszystkim bogactwo muzyczne Włoch, a opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Antonio Florio wraz z formacją Cappella Neapolitana.


{oh!} Orkiestra Historyczna zadebiutowała podczas Festiwalu Misteria Paschalia w ubiegłym roku. W trakcie tegorocznej edycji zespół zaprezentuje arie i uwertury do Pasji Chrystusowej Pietro Metastasia. Koncert odbędzie się 16 kwietnia w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Augustiańskiej 7.


Pietro Metastasio (1698-1782) był najbardziej wpływowym poeta per musica i librecistą XVIII wieku. Bezpośrednio po przeprowadzce do Wiednia w 1730 roku, już jako dworski poeta cesareo otrzymał od cesarza Karola VI zlecenie opracowania tekstu La Passione di Gesù Cristo, do którego muzykę skomponował następnie Antonio Caldara – utwór został wykonany w Wielkim Tygodniu tegoż roku w kaplicy dworskiej. Metastasio zdecydował się porzucić tradycję pisania utworów pasyjnych opartych na tekście czterech Ewangelii i zastosował bardziej teatralne podejście. Do dzieła wprowadził cztery postaci: Święty Jan, Maria Magdalena i Józef z Arymatei odpowiadają na pytania Świętego Piotra dotyczące Ukrzyżowania – ten zabieg upodobnił jego dzieło do produkcji operowej. Przez następne sto lat Passione di Cristo Metastasia należał do najbardziej udanych i znanych tekstów oratoryjnych, które muzyką zilustrowali wybitni kompozytorzy, m.in. Nicolò Conti (1739), Nicolò Jommelli (1749), Josef Mysliveček (1773), Pietro Maria Crispi (1775), Francesco Baldassarre Uttini i Antonio Salieri (1776), Stanislao Mattei (1792), a także Francesco Morlacchi (1812). Wykorzystując fragmenty partytur tych mistrzów (wykonywanych niegdyś w całej Europie, od Wiednia po Drezno, od Rzymu po Bolonię i Londyn), koncert La Passione rekonstruuje pasticcio charakteryzujące się ogromną intensywnością i dramatyzmem (opis na strony organizatora).


{oh!} Orkiestrze Historycznej towarzyszyć będzie Sonia Prina!


Program:
Johann Georg Pisendel
- Sonata skrzypcowa c-moll – Adagio


Antonio Caldara – Passione di Gesù Cristo (Wien 1730)
- Introduzione
- Recitativo: Dove son? Dove corro?
- Aria (Pietro): Giacchè mi tremi in seno


Niccolò Jommelli – Passione di Gesù Cristo (Roma 1749)
- Ouverture
- Aria (Giovanni): Come a vista di pene si Fiere


Johann Georg Pisendel
- Sonata orkiestrowa c-moll


Filippo Benna
- Sonata f-moll na skrzypce i basso continuo


Johann Georg Pisendel
- Aria G-dur ze zbioru 6 Entracts for Orchestra


Stanislao Mattei – Passione di Gesù Cristo (Bologna 1792)
- Aria (Maddalena): Ai passi erranti


Alessandro Scarlatti
- Concerto grosso F-dur


Diego Naselli – Passione di Gesù Cristo (London 1772?)
- Aria (Giovanni): Come a vista di pene


Antonio Vivaldi
- Stabat Mater


Artyści:
Sonia Prina
{oh!} Orkiestra Historyczna (PL) – zespół
Martyna Pastuszka (PL) – koncertmistrz


BILETY
więcej

06. 02. 2019

{oh!} Koncert z okazji 209. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina
Już niebawem {oh!} Orkiestra Historyczna zadebiutuje na scenie Filharmonii Narodowej!
Pierwszego marca – w 209 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina – muzycy pod dyrekcją Dirka Vermeulena wykonają m.in. Koncert fortepianowy f-moll op. 21 polskiego romantyka. Partię solową wykona Tomasz Ritter - zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.


W programie koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej znajdą się również dzieła innych polskich twórców XIX stulecia: II Symfonia C-dur op. 2 Karola Lipińskiego – znakomitego skrzypka, który w opinii ówczesnych krytyków mógł konkurować z samym Niccolo Paganinim, oraz Uwertura fantastyczna „Bajka” - jedna z najsłynniejszych kompozycji Stanisława Moniuszki, którego 200 rocznica urodzin przypada w tym roku, ugłoszonym przez Sejm „Rokiem Stanisława Moniuszki”.


Tomasz Ritter (ur. 1995), zwycięzca I edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych to student Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasach Michaiła Voskresienskiego (fortepian), Marii Uspienskiej (klawesyn) i Alexeia Lubimova (fortepian historyczny). Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Victora Merzhanova, Tatiany Shebanovej, Avedisa Kouyoumdjiana, Iana Hobsona i Pavla Gililova. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z budowniczym klawesynów Petrem Šeflem oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha. Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkursu "Mlady Klavir" Konserwatorium Muzycznego w Pradze (2010, tytuł "Talent Mladeho Klaviru"); III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego "Szymanowski in memoriam" w Warszawie (2011, I nagroda). W 2018 roku został nominowany do "Paszportów Polityki" w kategorii "Muzyka poważna". [culture.pl]

Z kolei Dirk Vermeulen to belgijski skrzypek i dyrygent, wykładowca Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli. Międzynarodowe uznanie krytyki zdobył dzięki znakomitym interpretacjom dzieł doby klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami symfonicznymi, jak Wiener Concert Verein, Orkiestra Symfoniczna Murcii, Islandzka Orkiestra Symfoniczna czy teatrami operowymi w Wuppertalu i Dessau. Realizował różnorodne i znakomicie przyjęte przez krytykę projekty z udziałem tej miary solistów co Maria João Pires, José van Dam, Barbara Hendricks, Sabine Meyer oraz Janine Jansen.

Wykonawcy:
Tomasz Ritter - fortepian
{oh!} Orkiestra Historyczna
Dirk Vermeulen - dyrygent


PROGRAM:
Stanisław Moniuszko - Uwertura koncertowa “Bajka”
Karol Lipiński - Symfonia C-dur op. 2 nr 2
Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy f-moll op. 21


BILETY
więcej

04. 01. 2019

{oh!} Orkiestra Historyczna / Vincent Dumestre
Już za tydzień, w piątek 11 stycznia {oh!} Orkiestra Historyczna przedstawi program złożony z dzieł twórców XVII i XVIII stulecia. Zespół poprowadzi jeden z najwybitniejszych instrumentalistów związanych z wykonawstwem muzyki dawnej tego okresu – Vincent Dumestre.


W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zabrzmią dzieła Georga Friedricha Haendla, Antona Retzela, Johanna Christopha Richtera i Georga Philippa Telemanna. Za ich interpretację odpowiadać będzie Vincent Dumestre - francuski lutnista i założyciel Le Poème Harmonique, zespołu muzyki dawnej wyróżnionego m.in. Grand Prix de l’Académie Charles Cros czy Diapason d’Or. Koncertmistrzem będzie natomiast Martyna Pastuszka – założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej oraz wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej, ceniona przez środowisko europejskich krytyków za znakomity warsztat oraz osobowość artystyczną.


W programie znajdą się utwory zarówno typowo orkiestrowe, jak również koncerty na instrumenty solowe. W koncercie Telemanna na trzy rogi i skrzypce wystąpi obok Martyny Pastuszki trójka muzyków regularnie zapraszanych do współpracy z {oh!}: Bart Aerbeydt, Ricardo Rodriguez oraz Renske Wijma. Partię solową w koncercie Raetzla wykona natomiast od związany z {oh!} od początku jej istnienia gambista Krzysztof Firlus.


11 stycznia, piątek, godz.19.30
sala koncertowa NOSPR


{oh!} Orkiestra Historyczna
Vincent Dumestre - prowadzenie


Georg Friedrich Händel–Concerto a due cori HWV 334
Anton Raetzel–Koncert A-dur na violę da gamba, smyczki i basso continuo
Johann Christoph Richter–Concerto con Echo
Georg Friedrich Händel – Concerto grosso HWV 328
Georg Philipp Telemann – Koncert na 3 rogi, skrzypce, instrumenty smyczkowe i bc TWV 54:D2


Gatunek koncertu, wynaleziony przez Włochów w ostatniej ćwierci XVII wieku, za sprawą Giuseppe Torellego został z powodzeniem przeszczepiony na grunt niemiecki. Twórcy niemieccy najchętniej uprawiali koncerty na wielu solistów, sprawnie mieszając instrumenty smyczkowe z dętymi. Niektóre z tych utworów przeznaczone były na dwie orkiestry, dialogujące czasem na zasadzie echa lub prowadzące rodzaj ożywionego współzawodnictwa w wymianie żywych figuracji, co dawało czasem efekt stereo.


Do najwybitniejszych barokowych koncertów dwuchórowych należą 3 koncerty Georga Friedricha Händla (1685-1759) HWV 332-334 powstałe w latach 1747-1748. Sześcioczęściowy Koncert F-dur nr 2 HWV 333 opiera się w całości na materiale jego wcześniejszych dzieł wokalnych: oratoriów Esther (cz. 1-2, 4), Mesjasz (cz. 3) i Occasional Oratorio (cz. 6) oraz Birthday Ode for Queen Anne (cz. 5). Dwanaście Grand Concertos op. 6 Händel skomponował zaledwie w jeden miesiąc 1739 roku. W Koncercie d-moll op. 6 nr 10 HWV 328, otwartym typową uwerturą francuską, kompozytor stroni od charakterystycznego dla concerto grosso przeciwstawiania zespołu solistów ripienistom na rzecz częstego fugowania całej orkiestry.


Największą inwencją w zakresie koncertu wykazał się w Niemczech Georg Philipp Telemann (1681-1767) – autor około 170 dzieł tego gatunku. Jego Koncert D-dur TWV 54:D 2 na 3 rogi i smyczki jest utworem stosunkowo wczesnym, datowanym na lata 1716-1725, słychać w nim jeszcze wpływy Torellego. Nieco później (lata 1725-1760) powstał dwuchórowy Koncert G-dur con Echo drezdeńskiego organisty i kapelmistrza Johanna Christopha Richtera (1700-1785) i gambowy Koncert A-dur zapomnianego dziś fagocisty Antona Retzela.
Piotr Wilk (materiały na stronie organizatora)


Bilety dostępne na stronie instytucji lub w kasach NOSPR.
więcej

09. 11. 2018

{oh!} Orkiestra Historyczna / MUZYKA POLSKA ZA MAŁO ZNANA
Sezon koncertowy 2018/2019 {oh!} Orkiestra Historyczna otworzyła na scenach europejskich. Końcem września zespół zadebiutował w Theater an der Wien, zbierając niezwykle entuzjastyczne recenzje – w jednej z nich czytamy, iż orkiestra „rozłożyła na łopatki”. Zdaje się więc, że {oh!} ani na moment nie spuszcza z tonu, a przekonać się o tym będzie można już wkrótce – 16. listopada zespół otworzy kolejny już sezon koncertów z cyklu „Muzyka dawna w NOSPR”.


Martyna Pastuszka, koncertmistrzyni Orkiestry Historycznej, od dłuższego czasu konsekwentnie poszerza zakres repertuaru zespołu, nie poprzestając na baroku i klasycyzmie. Na najbliższym koncercie zagości więc muzyka romantyczna, której na scenach NOSPR jeszcze w wykonaniu orkiestry nie słyszeliśmy. Nie będzie to jednak przypadkowy zestaw utworów z epoki. Program, jaki zostanie tego wieczoru zaprezentowany, doskonale wpisuje się w obchody 100-lecia polskiej niepodległości – {oh!} zaprezentuje niesłusznie zapomniane perły romantycznej muzyki polskiej.


Na swoich regularnych koncertach w NOSPR {oh!} Orkiestra Historyczna nierzadko występuje z zaproszonymi solistami. Zespół zdążył już przyzwyczaić słuchaczy do wyjątkowo umiejętnego dobierania partnerów scenicznych, często muzyków z najwyższej światowej półki. Nie inaczej będzie tym razem. Solistą koncertu 16. listopada będzie bowiem Jakub Jakowicz, jeden z czołowych polskich skrzypków . Ceniony zarówno w kraju jak i za granicą, Jakowicz kojarzony jest jednak z koncertów z najlepszymi orkiestrami współczesnymi. Jego wstęp z katowicką {oh!} będzie więc prawdziwym rarytasem dla melomanów i miłośników muzyki skrzypcowej.


Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym koncertowi będą poprzedzające go wykłady i warsztaty. Na zaproszenie Orkiestry Historycznej do Katowic przyjedzie Clive Brown, muzykolog, wykładowca uniwersytetu w Leeds i autor najważniejszych publikacji dotyczących stylu, techniki i wykonawstwa muzyki romantyzmu. Na skalę Polski jest to wydarzenie precedensowe – {oh!} wzorem najlepszych orkiestr europejskich inwestuje w rozwój zespołu, wchodząc we współpracę z tzw. coachem orkiestrowym, co z pewnością zaowocuje jeszcze ciekawszym brzmieniem orkiestry na najbliższym koncercie, jak również w przyszłości.


Bilety na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie www.nospr.org.pl oraz w kasach NOSPR.


Program:
Karol Lipiński – Symfonia C-dur op. 2 nr 2
August Fryderyk Duranowski – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
Joseph Mayseder – Grosse Polonaise d-moll op. 17 nr 4
Karol Lipiński – Symfonia B-dur op. 2 nr 3

Wykonawcy:
Jakub Jakowicz – skrzypce
Martyna Pastuszka – prowadzenie koncertu, skrzypce


{oh!} Orkiestra Historyczna:

Martyna Pastuszka, Adam Pastuszka, Małgorzata Malke, Kamila Guz, Paweł Stawarski – skrzypce I

Violetta Szopa-Tomczyk, Anna Nowak-Pokrzywińska, Marzena Biwo, Dominika Małecka – skrzypce II

Dymitr Olszewski, Szymon Stochniol – altówki

Tomasz Pokrzywiński, Maciej Łukaszuk – wiolonczele

Christine Sticher – kontrabasy

Daniel Lanthier, Marta Bławat – oboje

Francesco Spendolini, Juan Ullibarri – klarnety

Regina Gleim – flet

Jani Sunnarborg, Kamila Marcinkowska-Prasad – fagoty

Bart Aerbeydt, Lucien Julien-Laferriere – rogi
więcej

23. 10. 2018

{oh!} Orkiestra Historyczna / ensemble polyharmonique
Już 8. listopada {oh!} Orkiestra Historyczna ponownie wystąpi z ensemble polyharmonique. Koncert odbędzie się w Herne (Niemcy). Serdecznie zapraszamy!PROGRAM:
FRANCESCO CAVALLI (1602 – 1676)
DIXIT DOMINUS - Geistliches Konzert für 8 Singstimmen mit Instrumenten und Basso continuo
ALESSANDRO GRANDI (1577 – 1630)
EXAUDI DEUS - Geistliches Konzert für 5 Stimmen und Basso continuo
HEINRICH IGNAZ FRANZ BIBER (1644 – 1704)
SONATA - für 2 Violinen, Viola da gamba und Basso continuo HEINRICH SCHÜTZ (1585 – 1672)
ACH HERR, STRAFE MICH NICHT IN DEINEM ZORN, SWV 24 - Geistliches Konzert für 8 Singstimmen mit Instrumenten und Basso continuo
GIOVANNI LEGRENZI (1626 – 1690)
PROSA PRO MORTUIS: DIES IRAE - für 8 Singstimmen mit Instrumenten und Basso continuo ***
NATALE MONFERRATO (1603 – 1679)
DIXIT DOMINUS - Geistliches Konzert für 8 Singstimmen mit Instrumenten und Basso continuo
BIAGIO MARINI (1594 – 1663)
SONATA TERZA VARIATA PER IL VIOLINO - für Violine und Basso continuo
FRANCESCO CAVALLI (1602 – 1676)
DIES IRAE - für 8 Singstimmen und Basso continuo
GIOVANNI BATTISTA VITALI (1632 – 1692)
SINFONIA A 6 - für 2 Violinen, 3 Violen da gamba, Violone und Basso continuo
JOHANN ROSENMÜLLER (1619 – 1684)
DIES IRAE - für 4 Singstimmen, Ripieni mit Instrumenten und Basso continuo
Alexander Schneider – primus inter pares
Martyna Pastuszka – skrzypce, prowadzenie


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka, Małgorzata Malke – skrzypce
Justyna Młynarczyk, Krzysztof Karpeta – viola da gamba
Jan Prievoznik – violone

Ensemble Polyharmonique:
Magdalene Harer, Joowon Chung – sopran
Alexander Schneider, Piotr Olech – alt
Johannes Gaubitz, Sören Richter – tenor
Felix Rumpf, Guillaume Olry – bas
Juliane Laake – viola da gamba
Klaus Eichhorn – organy
więcej

05. 10. 2018

{oh!} XVII Śląska Jesień Gitarowa
Po intensywnym sezonie letnim i sukcesach na scenach operowych (okrzyknięty wielkim odkryciem debiut w Theater an der Wien) {oh!} Orkiestra Historyczna oficjalnie otwiera sezon koncertowy 2018/2019.


Już w poniedziałek, 22. października zespół wystąpi w tyskiej Mediatece. To właśnie w Tychach odbywa się regularnie co dwa lata festiwal Śląska Jesień Gitarowa, wydarzenie kulturalne o niezwykle bogatej tradycji – pierwsza edycja Jesieni odbyła się w 1986 roku! Festiwal jest największym tego typu wydarzeniem w naszej części Europy, a przez lata swojego istnienia zdobył uznanie światowej czołówki muzyki gitarowej.


Śląska Jesień Gitarowa z każdą edycją podejmuje znamienitych gości, gwiazdy gitarowej sceny muzycznej oraz doskonałe zespoły i orkiestry z Polski i zagranicy. W tym roku, na festiwalową inaugurację festiwalu w Mediatece, zaproszona została właśnie {oh!} Orkiestra Historyczna. Zespół wystąpi wraz z solistami – na gitarze barokowej oraz lutni zagra znakomity norweski gitarzysta Rolf Lieslevand, a w niektórych utworach towarzyszyć mu będzie druga solowa lutnia, na której zagra Anna Swoboda.


Koncert {oh!} w Mediatece będzie kwintesencją barokowego stylu włoskiego: lwią część programu stanowić będą bowiem utwory jednej z największych ikon epoki – Antonio Vivaldiego. Orkiestra Historyczna dość rzadko sięga po tego rodzaju „klasyczne szlagiery”, które jednak przez swoje nieprzemijające piękno cieszą się nieodmiennym zachwytem publiczności. W energetycznej, świeżej interpretacji {oh!} pod kierunkiem koncertmistrzyni Martyny Pastuszki kompozycje te nabiorą z pewnością nowych, nietuzinkowych barw.


Bilety na wydarzenie dostępne są na portalu ticketmaster.pl , a więcej informacji na temat koncertu znaleźć można na stronach www.guitar.tychy.pl, www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na profilu facebookowym Orkiestry Historycznej.


{oh!} Orkiestra Historyczna
Rolf Lieslevand
– lutnia
Anna Wiktoria Swoboda – lutnia
Martyna Pastuszka – skrzypce, prowadzenie


PROGRAM:
F.Geminiani
Concerto grosso d-moll La Folia


A. Vivaldi
Trio sonata C-major for violin, lute and bc RV 82
Concerto for strings and bc g-moll RV 156
Double concerto for two lutes G-major RV 532
Concerto IV a minor op. 4 from La Stravaganza
Concerto for Lute D-major RV 9322.10.2018 TYCHY
18:30 Mediateka

BILETY
więcej

26. 09. 2018

Gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018
Już 1 października {oh!} Orkiestra Historyczna wystąpi podczas uroczystej Gali wręczenia nagród polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018! Podczas Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wystąpią także Atom String Quartet oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej.


Organizatorami Gali są Instytut Muzyki i Tańca oraz Dwójka - Program 2 Polskiego Radia.


Transmisja Gali: 1 października o godz. 19.00 na antenie Program 2 Polskiego Radia oraz na stronach www.koryfeusz.org.pl i www.polskieradio.pl


Gala wręczenia nagród polskiego środowiska muzycznego
Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018
Międzynarodowy Dzień Muzyki
ósma rocznica powstania Instytutu Muzyki i Tańca


wykonawcy:


Atom String Quartet


Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent


{oh!} Orkiestra Historyczna!
Martyna Pastuszka – koncertmistrz


fanfary:
Fanfaron pod kierownictwem Piotra Dąbrowskiego


gospodarze wieczoru:
Katarzyna Sanocka, Maxymilian Bylicki


w programie:
D. Lubowicz, W. Lutosławski, K. Penderecki, A. Zubel, A. Jarzębski


organizatorzy:
Instytut Muzyki i Tańca, Dwójka - Program 2 Polskiego Radia


BILETY
więcej

03. 09. 2018

KUIJKEN, {OH!} / TELEMANN, BACH, BENDA
Zapraszamy na dwa koncerty {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Św. Wacława!


15.09.2018 godz. 18:00 Kościół Ewangelicki w Bystrzycy BILETY
16.09.2018, godz. 15:00 Příbor – Kościół Św. Walentego BILETYProgram:
Georg Philipp Telemann (1681–1767): Ouverture h moll, TWV 55:h4 Ouverture, Gavotte, Louré, Rejouissance, La Bravoure, Menuet, Rodomontate
Georg Philippe Telemann : Koncert pro flétnu a orchestr TWV 51:D1 Andante, Vivalce, Largo, Allegro
Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788): Sinfonia C dur, Wq 182/3
Allegro assai, Adagio, Allegretto

František Benda (1709–1786): Koncert e moll pro flétnu a orchestr, LeeB 2.4 Allegro con brio, Adagio, Presto


Wykonawcy:
Barthold Kuijken – flet traverso
Martyna Pastuszka – prowadzenie


{oh!} Orkiestra Historyczna:

Martyna Pastuszka, Dominika Małecka, Marzena Biwo – skrzypce I
Małgorzata Malke, Paweł Stawarski, Katarzyna Szewczyk – skrzypce II
Dymitr Olszewski – altówka
Emilia Gliozzi – wiolonczela
Jan Prievoznik – kontrabas
Anna Firlus – klawesyn
więcej

16. 08. 2018

Światową premiera opery "Gismondo re di Polonia"
{oh!} Orkiestra Historyczna tegoroczny sezon letni może zaliczyć do wyjątkowo intensywnych. Po występach w Pradze, niemieckim tournée z wokalnym zespołem Ensemble Polyharmonique oraz debiucie na festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie, zespół rozpoczyna przygotowania do największego bodaj przedsięwzięcia tego roku.


Już 2. września swoją premierę po niemal 300 latach będzie miała koncertowa wersja opery Leonardo Vinciego Gismondo Re di Polonia (Zygmunt, król Polski). Dzieło to, którego wykonania podjęła się katowicka formacja, wpisuje się doskonale w tegoroczne obchody stulecia niepodległości Polski. Będzie to kolejna opera, którą {oh!} przywróci do życia na współczesnych scenach – można powiedzieć, że zespół wyspecjalizował się już w odkrywaniu zapomnianych pereł barokowej muzyki operowej, przypomnieć wystarczy wcześniejsze produkcje, przyjęte przez publiczność z ogromnym entuzjazmem: Didone Abbandonata Domenico Sarriego, czy Arminio Johanna Adolfa Hassego.


Orkiestra Historyczna pod kierunkiem Martyny Pastuszki stała się w ostatnich latach jednym z najważniejszych, najlepiej rozpoznawalnych oraz ocenianych zespołów zajmujących się wykonawstwem muzyki dawnej w Polsce. Niezbitym dowodem na to, jak wysoki poziom reprezentuje katowicka formacja jest to, z jakimi muzykami współpracuje. Soliści opery Gismondo Re di Polonia, jacy wystąpią w Gliwicach, to prawdziwa światowa czołówka. Max Emanuel Cencic, Yuriy Minenko, Sophie Junker czy Aleksandra Kubas-Kruk, to tylko część sław, które będzie miała okazję podziwiać gliwicka publiczność.


{oh!} Orkiestra Historyczna wraz z plejadą gwiazd wokalnych zaprezentują operę Leonardo Vinciego na festiwalu All’improvviso. Występy zespołu na gliwickim festiwalu stają się już coroczną tradycją. Orkiestra w ciągu sześciu lat swojej działalności zdążyła pozyskać szerokie grono wiernych słuchaczy. Słynący z wyjątkowej charyzmy zespół także 2. września w Ruinach Teatru Victoria stworzy z pewnością niezapomniane widowisko.
Więcej informacji na temat koncertu znajduje się na stronach www.tkfuga.pl, www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na profilu facebookowym Orkiestry Historycznej. Bilety na koncert dostępne są na portalu www.ticketmaster.pl.


Soliści:
Max Emanuel Cencic - Zygmunt
Yuriy Mynenko - Otto
Sophie Junker - Kunegunda
Aleksandra Kubas-Kruk - Przemysław
Jake Arditti - Ernest
Dilyara Idrisova - Judyta
Nicholas Tamagna - Herman


Martyna Pastuszka - kierownictwo muzyczne, skrzypce
Marcin Świątkiewicz - kierownictwo muzyczne, klawesyn
{oh!} Orkiestra Historyczna


Martyna Pastuszka – maestro di capella


Basso continuo:
Marcin Świątkiewicz – maestro al cembalo, Emilia Gliozzi – wiolonczela, Hugo Miguel e Rodas – theorba, gitara


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka, Małgorzata Malke, Kamila Guz, Dominika Małecka – I skrzypce
Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Katarzyna Szewczyk – II skrzypce
Dymitr Olszewski, Szymon Stochniol – viola
Petra Ambrosi, Ales Ambrosi – obój, flautino
Edward Deskur, Daniel Antal Pálkövi - róg
Thomas Steinbrucker, Stefan Ennemoser – trąbka
Tomasz Pokrzywiński, Emilia Gliozzi – wiolonczela
Tomasz Wesołowski – fagot
Michał Bąk – kontrabas
Marcin Świątkiewicz, Anna Firlus – klawesyn
Hugo Miguel de Rodas – theorba, gitara
BILETY
więcej

11. 08. 2018

{oh!} Festiwal Chopin i jego Europa
Serdecznie zapraszamy na koncert symfoniczny, który odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego


Krzysztof Książek (fortepian)
{oh!} Orkiestra Historyczna
Václav Luks (dyrygent)


W PROGRAMIE:
Józef Elsner - Overture ''Leszek Biały''
Karol Lipiński - Symfonia
Fryderyk Chopin - Piano concerto in E minor, Op. 11
więcej

26. 07. 2018

{oh!} Orkiestra Historyczna i Ensemble Polyharmonique - Trasa koncertowa „Cantate Domino!”
9-11.08.2018
Dresden – Görlitz – Angermünde

Już wkrótce rozpocznie się wspólna trasa koncertowa Ensemble Polyharmonique i {oh!} Orkiestry Historycznej! {oh!} po raz kolejny zaprezentuje się w Niemczech. Wraz z zespołem wokalnym Ensemble Polyharmonique artyści {oh!} wystąpią w trzech miastach, prezentując wokalno-instrumentalny program zatytułowany Cantate Domino!. Trasa koncertowa rozpocznie się 9. sierpnia w Dreźnie. Stamtąd następnego dnia muzycy udadzą się do Görlitz, po raz ostatni wystąpią zaś 11. sierpnia w Angermünde. Wszystkie koncerty odbędą się w wyjątkowo pięknych, zabytkowych kościołach, a więc prócz doznań muzycznych można będzie z pewnością liczyć na ich piękną oprawę i dodatkowe walory estetyczne.


Zbliżające się tournée nie będzie pierwszym spotkaniem {oh!} Orkiestry Historycznej z Ensemble Polyharmonique. Po raz pierwszy zespoły wystąpiły wspólnie w kwietniu 2017 roku w Katowicach. Po sukcesie wspólnego debiutu koncertmistrzyni {oh!} Martyna Pastuszka i kierownik artystyczny Ensemble Polyharmonique Alexander Schneider kilkukrotnie jeszcze podejmowali współpracę, której rezultaty za każdym razem zyskiwały ogromny aplauz publiczności zarówno w Polsce, jak i Niemczech. Do tej pory zespół wokalny występował głównie z towarzyszeniem kameralnej reprezentacji orkiestry. Tym razem natomiast obie grupy zaprezentują się w pełnym składzie, co zaowocuje z pewnością jeszcze ciekawszym efektem końcowym.


W programie koncertów, obok kompozytorów europejskich takich jak Jan Dismas Zelenka, czy Johann David Heinichen i Antonio Lotti znajdą się także twórcy polscy. Adam Jarzębski i Grzegorz Gerwazy Gorczycki to kompozytorzy przełomu XVII i XVIII wieku, których muzyka prezentowała najwyższy poziom europejski. Koncerty w ramach tournée {oh!} Orkiestry Historycznej i Ensemble Polyharmonique będą więc doskonałą okazją, aby zapoznać się z tym mało znanym, lecz niezwykle interesującym obszarem muzyki baroku.


Ten wyjątkowy repertuar będzie mógł być zaprezentowany niemieckiej publiczności dzięki wsparciu festiwalu Uckermärkische Musikwochen, Polskiego Ministerstwa Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza. W ramach polskiego ministerialnego programu Niepodległa, który upamiętniać ma stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Instytut ufundował specjalny projekt Kulturalne Pomosty, w ramach którego polskie dziedzictwo kulturalne jest prezentowane i promowane poza granicami kraju.


Więcej informacji na temat koncertu znajduje się na stronach www.culture.pl, www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na profilach facebookowych Orkiestry Historycznej oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Program II, Deutschlandradio Kultur oraz Kulturradio des RBB.


PROGRAM:
Johann David Heinichen
Dixit Dominus in F /Nr.1


Adam Jarzębski
Concerto primo – Concerto a 2
Cantate Domino - Concerto a 2


Grzegorz G. Gorczycki
In virtute tua


Adam Jarzębski
In Deo speravit - Concerto a 2


Johann David Heinichen
Magnificat in b /Nr.2


***


Jan Dismas Zelenka
Da pacem Domine - ZWV 167


Adam Jarzębski
Canzona seconda


Grzegorz G. Gorczycki
In manus tua Domine


Adam Jarzębski
Tamburetta - Concerto a 3


Antonio Lotti
Gloria in D/Nr.3


09.08.2018, godz. 19:00 - Annenkirche, Annenstrasse 23, Dresden
10.08.2018, godz. 19:00 - Dreifaltigkeitskirche, Klosterplatz 21, Görlitz
11.08.2018, godz. 19:00 - Franziskanerklosterkirche, Klosterstrasse 44, Angermünde


PARTNERZY PROJEKTU:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Adama Mickiewicza
culture.pl
Niepodległa
więcej

07. 06. 2018

{oh!} Orkiestra Historyczna / Tafelmusik / Muzyka Dawna w NOSPR
Śląscy melomani mają w ostatnich miesiącach możliwość wyjątkowo często spotykać się na koncertach {oh!} Orkiestry Historycznej. Po bardzo entuzjastycznie przyjętych ostatnich koncertach z wiolonczelistą Jean-Guihen Queyrasem oraz kameralnym koncercie z muzyką Franza Bibera, muzycy {oh!} szykują kolejne muzyczne wydarzenie.


Koncert, który odbędzie się 22. czerwca stanowił będzie nawiązanie do innego koncertu, który orkiestra wykonała także w Sali Kameralnej NOSPR dokładnie rok wcześniej. Wówczas na estradzie zabrzmiał wybór utworów z pierwszej części Telemannowskiego Tafelmusik, a solistką była znakomita czeska flecistka – Jana Semeradova. Tym razem usłyszymy kolejną część tego słynnego zbioru autorstwa Georga Philippa Telemanna.


Ciekawy element koncertu stanowi fakt, iż szefowa zespołu Martyna Pastuszka tym razem powierzy orkiestrę w ręce innego prowadzącego. Gościnnym koncertmistrzem {oh!} na okres prób i koncertu zostanie Patrick Bismuth. Francuski skrzypek jest postacią niezwykle barwną. Dokonał wielu znaczących nagrań płytowych z dziedziny muzyki dawnej, jest także wieloletnim wykładowcą najważniejszych francuskich uczelni muzycznych (Paryż, Wersal, Reims).


Mimo pełnej obsady orkiestrowej, koncert w dużej mierze wypełniać będzie duch kameralistyki. W programie znajdzie się bowiem m.in. koncert na troje skrzypiec (w partiach solowych Patrick Bismuth, Adam Pastuszka i Violetta Szopa-Tomczyk), sonata triowa, sonata na skrzypce i basso sontinuo, czy Conclusion na obój (Benoit Laurent) i trąbkę (Thomas Steinbrucker). Nie zabraknie jednak także muzyki typowo orkiestrowej – pełny skład zaprezentuje się w Uwerturze-Suicie D-dur z drugiego tomu Tafelmusik.


BILETY


Program:
Georg Philipp Telemann
Musique de table, tom I: Sonata triowa Es-dur na 2 skrzypiec i basso continuo TWV 42: Es1
Musique de table, tom II: Uwertura-Suita D-dur TWV 55:D1
Koncert F-dur na 3 skrzypiec, zespół smyczkowy i basso continuo TWV 53:F1
Sonata A-dur na skrzypce i basso continuo TWV 41:A
Conclusion D-dur na obój, trąbkę, zespół smyczkowy i basso continuo TWV 50:9


WYKONAWCY
Soliści:
Patrick Bismuth – skrzypce
Adam Pastuszka – skrzypce
Violetta Szopa-Tomczyk– skrzypce
Thomas Steinbrucker – trąbka
Benoit Laurent –obój


{oh!} Orkiestra Historyczna:
[b]Patrick Bismuth, Adam Pastuszka, Małgorzata Malke, Violetta Szopa-Tomczyk
– I skrzypce
Martyna Pastuszka, Marzena Biwo, Katarzyna Szewczyk, Dominika Małecka – II skrzypce
Dymitr Olszewski, Szymon Stochniol – altówki
Tomasz Pokrzywiński, Pavel Serbin – wiolonczele
Jan Prievoznik – kontrabas
Benoit Laurent – obój
Dohyo Sol – lutnia
Marcin Świątkiewicz, Anna Firlus – klawesyny
więcej

18. 05. 2018

H.I.F. Biber – Harmonia artificioso-ariosa / Muzyka Dawna w NOSPR
Ledwie zdążyła wybrzmieć burza oklasków po ostatnim koncercie {oh!} Orkiestry Historycznej, a zespół już przygotowuje kolejne muzyczne wydarzenie. Ostatni występ muzyków na festiwalu Katowice Kultura Natura zgromadził w Sali Koncertowej NOSPR ogromną rzeszę słuchaczy. Solista koncertu, światowej sławy wiolonczelista Jean-Guihen Queyras z estrady gratulował miastu Katowice tak „niesamowitej orkiestry”, a publiczność zgotowała muzykom kilkuminutowe owacje na stojąco. Można byłoby delektować się wspomnieniami tego wyjątkowego wydarzenia przez dłuższy czas, jednak {oh!} nie daje sobie ani chwili wytchnienia – już 25. maja Orkiestra wykona kolejny koncert.


Tym razem na scenie Sali Kameralnej NOSPR zespół zaprezentuje unikalny repertuar barokowy. Trzonem programu będzie twórczość Heinricha Ignaza Franza von Bibera i jego słynne Harmonia artificioso-ariosa. Zbiór ten obejmuje siedem Partii (utworów w typie suity) na różne składy kameralne. Znajdziemy tam utwory na dwoje skrzypiec, skrzypce i altówkę, a także dwie viole d’amore, a wszystko to z towarzyszeniem grupy basso continuo. Oprócz tego zbioru na koncercie usłyszymy także solową sonatę skrzypcową Antona Schmelzera w wykonaniu Martyny Pastuszki oraz dwa przykłady Battalii – H.I.F. Bibera i Annibale Padovano.


Orkiestra Historyczna niejednokrotnie już udowadniała, że jej członkowie to nie tylko świetni muzycy orkiestrowi, ale także soliści i kameraliści, czego dowodziły po wielokroć liczne koncerty kameralne w rozmaitych składach. Program, który ułożyła na najbliższy koncert Martyna Pastuszka, pozwoli słuchaczom po raz kolejny przysłuchać się poszczególnym członkom orkiestry – w Partiach Bibera jako soliści wystąpią bowiem kolejno wszyscy członkowie zespołu, a towarzyszyć im będą dwie zróżnicowane grupy basso continuo.


Ciekawym aspektem koncertu będzie także instrumentarium wykorzystywane przez {oh!}. Oprócz wspomnianych wcześniej dwóch typowo barokowych viol d’amore, usłyszeć będzie można także niecodzienne brzmienia skrzypiec i altówek – na każdy z utworów jest bowiem rozpisana inna scordatura, co oznacza inaczej niż tradycyjnie nastrojone instrumenty. Zastosowanie tej techniki niesamowicie wzbogaca wachlarz barw brzmieniowych, co z całą pewnością spotęguje interesujące doznania muzyczne.


Bilety na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie www.nospr.org.pl oraz w kasach NOSPR. Więcej informacji na temat koncertu na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na Facebooku Orkiestry Historycznej.


Program:
Heinrich Ignaz Franz Biber
Harmonia artificioso-ariosa: diversi mode accordata: partity I-VII
Battalia (Sonata di marche)

Annibale Padovano Aria della battaglia
Anton Schmelzer Sonata a-moll Victori der Christen na skrzypce i basso continuo


Wykonawcy:
Martyna Pastuszka – prowadzenie koncertu, skrzypce
{oh!} Orkiestra Historyczna:
Adam Pastuszka, Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Małgorzata Malke, Dominika Małecka – skrzypce
Dymitr Olszewski – altówka
Liesbeth Nijs, Luc Gysbregts – viole d’amore
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Jan Prievoznik – kontrabas/violone
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Anna Firlus – pozytyw
Dohyo Sol – lutnia


BILETY
więcej

26. 04. 2018

{oh!} Orkiestra Historyczna i Jean-Guihen Queyras
na festiwalu Katowice Kultura Natura!

Orkiestra Historyczna nie przestaje odnosić sukcesów – początek roku przyniósł zespołowi kolejną nominację do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii „Album roku - muzyka dawna”. Orkiestra z powodzeniem zadebiutowała także na krakowskim festiwalu Misteria Paschalia, występując wśród plejady najlepszych wykonawców muzyki dawnej z całego świata.


Przed zespołem kolejne wielkie wydarzenie - już wkrótce w Katowicach rozpoczyna się festiwal Katowice Kultura Natura. Festiwal ten odbywa się cyklicznie w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dyrektor Artystyczny Alexander Liebreich corocznie zaprasza do Katowic niezwykłych wykonawców muzyki wszystkich epok. Wspaniali soliści i zespoły, piękne przestrzenie koncertowe – sala koncertowa i kameralna NOSPR, to uczta dla oczu, uszu i duszy.


{oh!} Orkiestra Historyczna wystąpi na festiwalu w towarzystwie solisty o nieprzeciętnym kunszcie i osobowości muzycznej: wiolonczelista Jean-Guihen Queyras wykona z towarzyszeniem zespołu dwa koncerty wiolonczelowe - Carla Philippa Emanuela Bacha oraz Josepha Haydna. Solista ten, współpracujący na co dzień z absolutną światową czołówką orkiestr barokowych jak i współczesnych, w mistrzowski sposób wykonuje przekrój muzyki wiolonczelowej od baroku do XX wieku. Za swoją działalność koncertową oraz nagrania dla najlepszych wytwórni płytowych wielokrotnie doceniany był rozmaitymi nagrodami i wyróżnieniami.


Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Katowice Kultura Natura jest dziecięctwo. Dyrektor artystyczna {oh!} Martyna Pastuszka odniosła się do niego, umieszczając w programie koncertu kompozytorów stanowiących swoiste trzy muzyczne pokolenia. Carl Philipp Emanuel Bach pojawia się tutaj jako początek tego łańcucha, mentor Józefa Haydna. Ten zaś, nie bez powodu noszący przydomek „Papa Haydn” bezsprzecznie wywarł piętno na muzyce cudownego dziecka – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Echa finałowej części trzynastej symfonii Haydna, którą na koncercie zaprezentuje {oh!}, wyraźnie pobrzmiewają w słynnej symfonii Jowiszowej Mozarta. Muzyka klasycznych mistrzów zabrzmi więc zarówno z ojcowską powagą, jak również z żywiołową, dziecięcą radością.


Bilety na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie
www.nospr.org.pl oraz w kasach NOSPR. Więcej informacji na temat koncertu na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na Facebooku Orkiestry Historycznej.


Program:
Carl Philipp Emanuel Bach Sinfonia C-dur Wq.182/3; H. 659
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia G-dur KV 124
Carl Philipp Emanuel Bach Koncert wiolonczelowy A-dur Wq.172; H. 439
***
Joseph Haydn
– Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb: 1
– Symfonia D-dur Hob. I:13


Wykonawcy:
Jean-Guihen Queyras – wiolonczela
Martyna Pastuszka – prowadzenie koncertu, skrzypce


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Adam Pastuszka, Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Kamila Guz, Merel Junge, Katarzyna Szewczyk, Malina Mantcheva, Aleksandra Radwańska, Alicja Sierpińska, Paweł Polak – skrzypce
Dymitr Olszewski, Dominika Małecka, Szymon Stochniol – altówki
Tomasz Pokrzywiński, Emilia Gliozzi, Maciej Łukaszuk – wiolonczele
Jan Prievoznik, Michał Bąk – kontrabasy
Benoit Laurent, Marta Bławat – oboje
Tomasz Wesołowski – fagot
Jana Semeradova – flet
Bart Aerbeydt, Mark de Merlier, Ricardo Oliver Rodriguez Garcia, Renske Wijma – waltornie
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Jarosław Kopeć - kotły
więcej

06. 03. 2018

{oh!} nominacja do Fryderyka!
News miesiąca!!! Mamy kolejną nominację do Fryderyka! Nasza płyta "Muzyka Francuskich Mistrzów" ma szansę na nagrodę w kategorii "Album roku - muzyka poważna". Dziękujemy i... od dzisiaj wszyscy razem trzymamy kciuki! Rozstrzygnięcie plebiscytu już 15.04.2018!
więcej

20. 02. 2018

{oh!} A Due Cori
Dwie orkiestry – jeden zespół, czyli największy w tym sezonie koncert {oh!} Orkiestry Historycznej w NOSPR!


Dokładnie miesiąc po pierwszym tegorocznym spotkaniu z melomanami, {oh!} Orkiestra Historyczna po raz kolejny zagra w Katowicach w ramach cyklu „Muzyka Dawna w NOSPR”. Koncert odbędzie się 2. marca 2018 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej NOSPR.


Tym razem na scenie sali koncertowej NOSPR zabrzmią utwory stanowiące swego rodzaju apoteozę muzyki orkiestrowej XVIII wieku. Muzyka Georga Friedricha Händla to repertuar często grywany, dobrze znany zarówno wykonawcom jak i słuchaczom, mniej znana jest twórczość drugiego z kompozytorów, którego utwory zabrzmią na koncercie - Johanna Friedricha Fascha, choć wśród instrumentalistów nie jest to postać obca. Podczas koncertu usłyszymy jednak prawdziwe muzyczne rarytasy z twórczości każdego z niemieckich kompozytorów. Repertuar, jaki koncertmistrzyni Martyna Pastuszka zdecydowała się zaprezentować, wymaga bowiem podziału zespołu na dwie pełne, niezależne orkiestry. A due cori, czyli na dwa chóry, to podtytuł concerto grosso B-dur Händla, które zabrzmi na koncercie. Tak samo skonstruowana jest Suita B-dur Fascha, w której także zespół podzielony będzie na dwie, niejako rywalizujące ze sobą orkiestry.


Rywalizacja, walka i współzawodnictwo to niejako element przewodni tegorocznych koncertów Orkiestry Historycznej na scenach NOSPR. Lutowe Il Combattimento Monteverdiego wprowadziło słuchaczy w ten nastrój bardziej kameralnymi środkami, teraz natomiast sala koncertowa zabrzmi pełnym dźwiękiem największego składu, jaki kiedykolwiek zaprezentował {oh!}. Ideą przewodnią formy concerto grosso jest współzawodniczenie ze sobą instrumentów solowych, a także całej grupy concertino z wyjątkowo liczną w tym przypadku grupą tutti. Szeroki skład, jaki zaplanowano na ten koncert stanowić może gwarancję, iż rywalizacja ta będzie wyjątkowo barwna i zróżnicowana.


Orkiestra Historyczna, współpracując z najlepszymi europejskimi muzykami, w swoim składzie niemal zawsze zawiera wybitnych solistów i kameralistów, cenionych na całym świecie. Nie inaczej będzie i tym razem. Na koncercie oprócz dużych barokowych form orkiestrowych nie zabraknie także muzyki kameralnej. Sonatę D-dur J.F. Fascha wykonają Georges Barthel (flet traverso), Martyna Pastuszka (skrzypce), Katrin Lazar (fagot), Pavel Serbin (wiolonczela) i Marcin Świątkiewicz (klawesyn). Muzycy tworzący ten kwintet będą też uczestniczyć w całym koncercie jako członkowie orkiestry,


{oh!} zbliża się do szóstej rocznicy swojej debiutu, który miał miejsce 28 marca 2012 r. w Kościele Mariackim w Katowicach. W ciągu tego czasu dynamicznie rozwijająca się {oh!} Orkiestra Historyczna stała się jedną z najważniejszych tego typu orkiestr w kraju, a tegoroczne plany koncertowe zespołu – obfitujące w największe w historii {oh!} wydarzenia - potwierdzają, że katowicka orkiestra nie siada na laurach, mając możliwość współpracować z największymi solistami podczas prestiżowych muzycznych imprez. Pod koniec marca {oh!} zagra podczas krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia, przed {oh!} także udział w festiwalu Katowice Kultura Natura, Letnim Festiwalu Muzyki Dawnej w Pradze, a także m.in. kolejne niemieckie tournée ze śpiewakami z Ensemble Polyharmonique.


Bilety na najbliższy koncert {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie www.nospr.org.pl oraz w kasach biletowych NOSPR. Więcej informacji na temat koncertu na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na Facebooku Orkiestry Historycznej.


Program:
Johann Friedrich Fasch – Ouverture-Suite B-dur FaWV K:B1
Georg Friedrich Händel – Concerto grosso e-moll op. 6 nr 3 HWV 321
Johann Friedrich Fasch – Sonata D-dur na flet, skrzypce, fagot i basso continuo FaWV N:D1
Georg Friedrich Händel – Concerto a due cori B-dur HWV 332


Wykonawcy:


Martyna Pastuszka* – koncertmistrz, skrzypce


Kamila Guz, Katarzyna Szewczyk, Małgorzata Malke, Marzena Biwo, Marta Korbel, Anna Nowak-Pokrzywińska, Ewa Golińska, Izabela Kozak, Violetta Szopa-Tomczyk, Vojtěch Zajíc, Aleksandra Radwańska - skrzypce
Dymitr Olszewski, Dominika Małecka - altówka
Pavel Serbin*, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Jan Prievoznik, Michał Bąk - kontrabas
Dohyo Sol - lutnia
Hannah Lane - harfa
Marcin Świątkiewicz*, Anna Firlus - klawesyn
Benoit Laurent, Marta Bławat, Petra Ambrosi, Katharina Andres, Tereza Samsonová, Aleš Ambrosi - obój
Tomasz Wesołowski, Katrin Lazar* - fagot
Georges Barthel*, Julia Obrębowska - flet traverso


* - soliści (sonata J.F. Fascha)
więcej

16. 01. 2018

{oh!} / Marco Beasley / Martyna Pastuszka - już 2. lutego!
Wraz z nowym rokiem {oh!} Orkiestra Historyczna powraca na estradę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Do końca sezonu koncertowego zespół pojawi się w NOSPR w ramach cyklu Muzyka Dawna aż czterokrotnie, prezentując rozmaite programy przygotowane we współpracy ze światowej sławy solistami.


Pierwszy tegoroczny występ {oh!} w NOSPR odbędzie się już 2. lutego w Sali Koncertowej. Gościem orkiestry będzie znakomity neapolitański tenor Marco Beasley. Szczególnie ceniony w dziedzinie wykonawstwa muzyki renesansowej śpiewak już w młodym wieku rozpoczął działalność koncertową, która zaprowadziła go do najznamienitszych sal koncertowych. Występował od Mozarteum w Salzburgu, przez rzymską Accademia di Santa Cecilia, Concertgebouw w Amsterdamie, aż po nowojorskie Lincoln Center. W swojej artystycznej osobowości łączy bycie śpiewakiem, aktorem i pisarzem. Jego twórczość odzwierciedla neapolitańską beztroskę, radość życia i niezwykłe odczuwanie literatury i poezji.


Program, jaki wykonają Marco Beasley i {oh!} Orkiestra Historyczna stanowi swoisty kulturalny pomost między Włochami i Polską. W pierwszej części koncertu usłyszymy instrumentalne Canzoni e concerti XVI-wiecznego polskiego kompozytora Adama Jarzębskiego. Zróżnicowane brzmienie i szeroka paleta muzycznych barw – tego na pewno doświadczą słuchacze przy tak bogatym instrumentarium przygotowanym na tę okazję przez {oh!}: obok skrzypiec, altówki i wiolonczeli usłyszeć będziemy mogli także klawesyn i organy, dwie teorby, aż trzy viole da gamba, trzy kornety i dwa puzony historyczne.


W drugiej części koncertu do orkiestry dołączy Marco Beasley. Artyści wykonają wspólnie słynne dzieło Claudio Monteverdiego Combattimento di Tancredi e Clorinda. Beasley wcieli się we wszystkie trzy role przewidziane w utworze: Tankreda, Kloryndy oraz narratora. Solista z pewnością bezbłędnie sprosta temu aktorskiemu wyzwaniu, gdyż jak mówi o nim inny wybitny muzyk – klawesynista i kompozytor Guido Morini „niespotykane umiejętności wokalne i ekspresyjne Marco Beasley'a połączone z jego wrodzoną wrażliwością i fantazją pozwalają mu tworzyć unikatowe interpretacje muzyki rozmaitych stylów i epok”. Niech te słowa będą największą zachętą do wysłuchania koncertu!


Bilety na koncert Marco Beasley'a i {oh!} Orkiestry Historycznej dostępne są na stronie www.nospr.org.pl oraz w kasach biletowych NOSPR. Więcej informacji na temat koncertu na stronie www.orkiestrahistoryczna.pl oraz na Facebooku Orkiestry Historycznej.


Program:
Claudio Monteverdi – Combattimento di Tancredi e Clorinda
Adam Jarzębski – Canzoni e concerti a due, tre e quatro voci cum basso continuo (wybór)


Wykonawcy:
Marco Beasley – tenor
{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Adam Pastuszka, Violetta Szopa- Tomczyk – skrzypce
Dominika Małecka – skrzypce, altówka
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Krzysztof Firlus, Justyna Młynarczyk, Krzysztof Karpeta – viola da gamba
Axel Wolf, Jan Cizmar – teorba
Marcin Świątiewicz – klawesyn
Anna Firlus - pozytyw
Judith Pacquier, Sarah Dubus – kornety
Claire McIntyre, Abel Rohrbach – puzony
więcej

27. 10. 2017

{oh!} Nowowiejski
Serdecznie zapraszamy na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej, który odbędzie się w ramach obchodów 140. rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego.

11.11.2017, godz. 17:00
Aula koncertowa Biblioteki Śląskiej w Katowicach przy ulicy Francuskiej 12.


Program:
Max Bruch
- Suita na tematy szwedzki op. posth. (1916)
Camille Saint-Saëns
- Sarabanda na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 93 (1892)
Feliks Nowowiejski
- Legenda na skrzypce i fortepian op. 32 (1916)
Feliks Nowowiejski
-Poemat symfoniczny "Pożegnanie Ellenai" op. 17 nr 3 wg J.Słowackiego (1914)


Wykonawcy:
Mirosław Neinert - recytator
Igor Františák - klarnet
{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka - koncertmistrz, kierownictwo artystyczne


Wydarzeniu towarzyszy wystawa "Feliks Nowowiejski w zbiorach Biblioteki Śląskiej".
więcej

27. 10. 2017

ensemble polyharmonique and {oh!} Orkiestra Historyczna
Zapraszamy na trzy koncerty {oh!} Orkiestry Historycznej z zespołem ensemble polyharmonique.


2.12.2017, godz. 17:00 Hannover
3.12.2017, godz. 11:00 Magdeburg
3.12.2017, godz. 17:00 Berlin


Program:
Nun komm!
Musik zum Advent von Georg Philipp Telemann (1681-1767)


Nun komm der Heiden Heiland TVWV 1:1177
Kantate zum ersten Advent anno 1710/11 für SATB & 2Vl/Va/Bc
Sonata spirituale in D-Dur T VWV 44:1
für 2Vl/Va/Bc I. Sinfonia Spiritoso II.Largo III.Vivace
Missa brevis über ''Ein Kindelein so löbelich'' TVWV 9:5
für SATB & colla parte 2Vl/Va/Bc
Ihr seid alle Gottes Kinder TWV 1:916
Kantate zum vierten Advent anno 1710/11 für SATB & 2Vl/Va/Bc
Konzert für Viola da Gamba in A-Dur TVWV 51:a5
für Viola da Gamba & 2Vl/Bc I.Soave II.Allegro III.Adagio IV. Allegro
Singet dem Herrn ein neues Lied TVWV 7:30
Kantate zu Epiphanias für SATB & 2Vl/Va/Bc
_____________________
ensemble polyharmonique
Dorothea Wagner - Sopran
Alexander Schneider - Alt (primus inter pares)
Raphael Höhn - Tenor
Matthias Lutze – Bass
_____________________
{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka - Violine (dir.)
Małgorzata Malke - Violine
Dymitr Olszewski - Viola
Juliane Laake - Viola da Gamba
Krzysztof Karpeta – Violone
Magnus Andersson - Tiorba
Daniel Trumbull - Organo
więcej

25. 07. 2017

Zbliża się tournée! {oh!} 500 lat Reformacji: Telemann/Bach
Orkiestra Historyczna wyruszy we wrześniu w trasę koncertową: {oh!} 500 lat Reformacji: Telemann/Bach. Z {oh!} Orkiestrą Historyczną wystąpi znakomita sopranistka Michaela Kušteková.


Prezentujemy harmonogram koncertów:
09.09.2017 Jawor
Koncert finałowy, 23. Jaworskich Koncertów Pokoju


10.09.2017 Hlučín (CZ)
Festiwal Muzyczny św. Wacława


11.09.2017 Bystřice n. Olší (CZ)
Festiwal Muzyczny św. Wacława


12.09.2017 Gliwice
Festiwal All'improvviso w Gliwicach


14.09.2017 Katowice, Koncert z okazji 90-lecia Radia Katowice


15.09.2017 Siemianowice Śląskie, Koncert "Muzyka i Słowo"Program:

J.S. Bach - Koncert a-moll na skrzypce, smyczki i basso continuo BWV 1041
[...], Andante, Allegro assai


G.Ph . Telemann – Kantata Ew'ge Quelle, milder Storm TWV 1:546
ze zbioru Harmonischer Gottes-Dienst na sopran, skrzypce i basso continuo


J.S. Bach - Koncert d-moll na dwoje skrzypiec, smyczki i basso conitnuo BWV 1043


G.Ph. Telemann - Kantata Ach herr, strafe mich nicht in deinem Zorn TWV 7:1
1. Ach Herr, strafe mich nicht in deinem Zorn
2. Herr, się mir gnädig
3. Wende dich, Herr
4. recytatyw Denn im Tode gedenkt man dein nicht
5. Ich bin so müde von Seufzen
6. Weichet von mir, ihr Übeltäter
7. Es müssen alle meine Feinde zuschanden werden
więcej

24. 07. 2017

All Improvviso: Max Emanuel Cencic i {oh!} Orkiestra Historyczna
Już 30. września {oh!} Orkiestra Historyczna po raz kolejny wystąpi podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All Improvviso. Z Orkiestrą wystąpi światowej sławy solista kontratenor - Max Emanuel Cencic! Zapraszamy!


PROGRAM:
G. F. Handel (1685-1759) - Concerto grosso op. 3 nr 2 HWV 313
Vivace, Largo, Allegro, [Menuetto], [Gavotte]
A. Vivaldi (1678-1741) – aria Sol da, te mio dolce amore z opery Orlando furioso
flet traverso : Michaela Ambrosi
G.F. Handel – aria Fammi combattere z opery Orlando
F. Geminiani (1687-1762)/Ch. Avison (1709-1770) - Concerto grosso ex G
Grave - Allegro - Adagio - Allegro -Adagio, Allegro, Grave, Allegro
N. Porpora (1686-1768) – aria Ombre amene z opery Angelica e Medoro
G. F. Handel – aria Venti turbini z opery Rinaldo
*******
G.F. Handel - aria Gia l’ebro mio ciglio z opery Orlando
A. Vivaldi - aria Sorge l’irato nembo z opery Orlando furioso
A. Vivaldi - Concerto na smyczki i basso continuo D-dur RV 124
G.F. Handel - aria Cielo! se tu il consenti z opery Orlando
A. Vivaldi - aria Nel profondo, cieco mondo z opery Orlando furioso


BILETY
więcej

23. 05. 2017

{oh!} Orkiestra Historyczna & Jana Semerádová
Serdecznie zapraszamy na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ''Muzyka Dawna'' organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Koncert odbędzie się 16.06.2017 o godzinie 19:30 w sali kameralnej NOSPR.


Jana Semerádová - flet traverso, prowadzenie
Martyna Pastuszka - skrzypce solo, koncertmistrz
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela solo


PROGRAM:
Georg Philipp Telemann - Tafelmusik I
Ouverture-Suite TWV 55:e1 e-moll:
Ouverture - Rejouissance - Rondeau - Loure - Passepied - Air - Gigue
Sonata na flet i basso continuo TWV 41:h4 h-moll:
Cantabile - Allegro - Dolce - Allegro
Conclusion TWV 50:5 e-moll
**************
Georg Philipp Telemann - Tafelmusik III
Quartetto TWV 43:e2 e-moll:
Adagio - Allegro - Dolce - Allegro
Georg Philipp Telemann - Tafelmusik I
Concerto na flet, skrzypce i wiolonczelę TWV 53:A2 A-dur:
Largo - Allegro - Gratioso - Allegro


BILETY
więcej

24. 04. 2017

{oh!} Mikołowskie Dni Muzyki
Już 20. maja {oh!} Orkiestra Historyczna zainauguruje Mikołowskie Dni Muzyki - międzynarodowy festiwal muzyczny istniejący od 1991 roku. Serdecznie zapraszamy!


Program:
J. Haydn??(1732-1809)?-?I Koncert na róg i orkiestrę?D-dur,?Hob.?VIId:3/Concerto no. 1 for horn and the orchestra D major ? Allegro, Adagio,?Allegro??
W. A. Mozart??(1756-1791)?- Divertimento D-dur?KV 136/125a ? Allegro,?Andante,?Presto??
W.A. Mozart??- Trio B-dur?KV 266 ? Adagio,?Menuetto?
(Martyna Pastuszka, Isabella?Bison, Emilia?Gliozzi, Marcin Świątkiewicz)??
W.A. Mozart??- Divertimento F-dur?KV 138 ? Allegro,?Andante,?Presto??
J. Haydn?(M. Haydn)?-?II Koncert na róg i orkiestrę?D-dur Hob.VIId:4/Concerto no. 2 for horn and the orchestra D major ? Allegro moderato,?Adagio,?Allegro?
więcej

18. 04. 2017

{oh!} BANCHETTO MUSICALE
Serdecznie zapraszamy na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ?Muzyka Dawna? realizowanym przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Koncert odbędzie się 5. maja o godzinie 19.30 w sali kameralnej NOSPR.


PROGRAM:
Johann Herman Schein ? Banchetto musicale (wybór)
Adam Jarzębski ? Canzoni e concerti: Tamburetta
Giovanni Antonio Pandolfi-Mealli ? Sonata ? per chiesa e camera op. 4 nr 4 La Biancuccia
Giovanni Battista Fontana ? VI Sonata na skrzypce solo i basso continuo
Dario Castello ? I i IV Sonata ze zbioru Sonate concertate in stil moderno? libro primo
Andreas Oswald ? Sonata a3 na puzon, fagot lub violę, skrzypce i basso continuo ze zbioru Partiturbuch Ludwig
więcej

07. 04. 2017

Premiera najnowszej płyty {oh!} Orkiestry Historycznej
14. kwietnia nastąpi premiera najnowszej płyty {oh!} Orkiestry Historycznej, wydanej we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie i wytwórnią DUX. Album zawiera utwory francuskich kompozytorów zarejestrowane podczas koncertów {oh!} w Warszawie i Katowicach w ubiegłych latach.
więcej

23. 03. 2017

Orkiestra Historyczna & Ensemble Polyharmonique
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert {oh!] Orkiestry Historycznej. Katowicki zespół wystąpi wraz z Ensemble Polyharmonique 14.kwietnia na Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.Ensemble Polyharmonique, {oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka (skrzypce)
Alexander Schneider (alt) ? prowadzenie zespołuPROGRAM:
Johann Kuhnau - Tristis est anima mea
Andreas Hammerschmidt - Vom Leiden Christi: ?Bis hin an des Kreuzes Stamm?
Johann Rosenmüller - XII Sonata na 5 instrumentów smyczkowych i basso continuo
Andreas Hammerschmidt - O Domine Jesu Christe
Dietrich Buxtehude - Herzlich lieb hab ich dich o Herr BuxWV 41
____________________
Dietrich Buxtehude - Membra Jesu Nostri BuxWV 75WYKONAWCY:
Ensemble Polyharmonique
Magadalene Harer - sopran
Sören Richter - tenor
Joowon Chung - sopran
Matthias Lutze - bas
Alexander Schneider - alt & primus inter pares
{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Adam Pastuszka - I skrzypce
Krzysztof Firlus, Justyna Młynarczyk, Mateusz Kowalski - viola da gamba
Krzysztof Karpeta - violone
Jan Cizmar - lutnia
Maria Christina Cleary, Maximilian Ehrhardt - harfy
Anna Firlus - organy
Zapraszamy serdecznie!


BILETY
więcej

24. 02. 2017

{oh!} i Andreas Staier
Przed nami drugi w tym roku koncert {oh!} Orkiestry Historycznej w Katowicach. Koncert odbędzie się w ramach cyklu ?Muzyka Dawna? realizowanym przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Orkiestrę poprowadzi znakomity niemiecki artysta ? Andreas Staier. To jeden z czołowych klawesynistów i pianistów znanych z mistrzowskich wykonań repertuaru barokowego, klasycznego i romantycznego. W 2014 roku otrzymał tytuł ?Artysty Roku? nadany przez International Classic Music Awards. {oh!} Orkiestra Historyczna wykona utwory Josepha Haydna.


PROGRAM:
Joseph Haydn ?
Symfonia D-dur L?Impériale Hob. I/53
Koncert na instrument klawiszowy G-dur Hob. XVIII/4
***
Sonata f-moll (Un piccolo divertimento; Wariacje) Hob. VII/6
Symfonia B-dur La reine Hob. I/85


WYKONAWCY:
Andreas Staier ? prowadzenie zespołu, pianoforte
{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka ? koncertmistrz, I skrzypce
Małgorzata Malke , Kamila Guz, Vojtech Zaijc, Sayaka Ohira ? I skrzypce
Violetta Szopa?Tomczyk, Dominika Małecka, Agnieszka Świątkowska, Katarzyna Szewczyk ? II skrzypce
Dymitr Olszewski, Anna Luiza Aleksandrow, Liesbeth Nijs ? altówki
Tomasz Pokrzywiński, Maria Misiarz, Emilia Gliozzi ? wiolonczele
Jan Prievoznik, Michał Bąk ? basy
Benoit Lauretn, Marta Bławat ? oboje
Georges Barthel ? flety
Jani Sunnarborg, Tomasz Wesołowski ? fagoty
Krzysztof Stencel, Jiri Tarantik ? rogi
Jarosław Kopeć ? kotły


BILETY
więcej

10. 01. 2017

{oh!} Koncert Noworoczny + wystawa fotografii
Już 10 stycznia noworoczna muzyczna niespodzianka od {oh!} Orkiestry Historycznej! W starym budynku Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej Orkiestra wykona we wtorek dla mieszkańców Katowic Koncert Noworoczny. W programie koncertu znajdą się włoskie concerti grossi Francesco Geminianiego, Charlesa Avisona, a także odnalezione w 2000 r. w Londynie, bardzo rzadko wykonywane utwory Francesco Scarlattiego, mniej znanego przedstawiciela słynnej rodziny Scarlattich. Utwory te znajdą się także na płycie CD, której nagrania zostaną dokonane przez {oh!} jeszcze w styczniu przy współpracy z belgijskim wydawnictwem MUSO. Będzie to pierwsze na świecie kompletne nagranie odkrytego kilkanaście lat temu zbioru.


Koncert odbędzie się w Audytorium Biblioteki Śląskiej, w starym budynku przy ul. Francuskiej, a będzie mu towarzyszyć wystawa fotografii prezentująca 5 lat działalności {oh!} Orkiestry Historycznej.


Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 19.00, wernisaż wystawy pół godziny przed koncertem.


Koncert Noworoczny {oh!} współfinansowany jest przez Urząd Miasta Katowice.
Partnerem wystawy i koncertu jest Biblioteka Śląska.


Wstęp wolny!
więcej

04. 10. 2016

J. A. Hasse - Arminio tournée 2016 trwa!
Po gliwickiej premierze ?Arminio? J. A. Hassego na festiwalu All'improvviso, opera dzięki wsparciu Miasta Gliwice oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawiona będzie jeszcze w Pradze i Ostrawie.

04.10.2016 Praga
05.10.2016 Ostrava


Dzieło wystawione zostanie w wersji scenicznej po raz pierwszy od przynajmniej 150 lat. Premiera ?Arminio? Johanna Adolfa Hassego (1699-783) ? nadwornego kompozytora Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora saksońskiego miała miejsce w Mediolanie w 1730 r. Następnie jej poprawione wersje wystawiano w 1747 oraz 1753 na okazjonalnych przedstawieniach. W 1761 r. opera została wystawiona w Warszawie, w teatrze zwanym ?Operalnią?, we wspaniałym okresie dla muzyki w naszym kraju, w którym życie muzyczne dynamicznie rozwijało się dzięki królewskiemu mecenatowi Augusta III. Orkiestra Historyczna w osobie Dominiki Małeckiej ? skrzypaczki i teoretyka muzyki, która jest też członkiem zespołu - podjęła się przepisania dzieła z manuskryptu jedynej kompletnej wersji partytury pochodzącej z 1753 r., dzięki czemu po prawie 300 latach od powstania opery i co najmniej 150 lat od ostatniego spektaklu ?Arminio? powraca na estradę premierą podczas IX Międzynarodowego Festiwalu ?All?improvviso? w Gliwicach.
Burzliwe losy Arminio ? germańskiego antycznego bohatera, przedstawione są przez siedem postaci, w których role wcielają się soliści z Czech, Polski i Słowacji. Role główne wykonają znakomici śpiewacy, rozpoznawalni i cenieni w całej Europie: sopranistka Marketa Cukrova oraz tenor Karol Kozłowski. Za koncepcję sceniczną produkcji odpowiada nadzwyczaj utalentowany słowacki reżyser Marek Mokoš - absolwent kierunku ?inscenizacja operowa? w Akademii Muzycznej im. L. Janačka w Brnie.


Produkcja:?Stowarzyszenie ?Art In Motion?. Promotor muzyki dawnej i {oh!} Orkiestry Historycznej, założonej przez skrzypaczkę Martynę Pastuszkę i menedżera Artura Malke pierwszej na Śląsku orkiestry zajmującej się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej, jednego z najbardziej interesujących tego typu zespołów w Polsce. Organizator i współorganizator bardzo wielu koncertów w Polsce i za granicą , także z udziałem wybitnych solistów takich jak m.in. Olga Pasiecznik, Marilia Vargas, Kai Wessel, Julien Chauvin, Alexis Kossenko, Lars Ulrik Mortensen.

Stowarzyszenie ?Hudebni Lahudky? ? organizacja non profit ?Hudedbni Lahudky? (?Muzyczne rarytasy?) to grupa ludzi, których połączyła chęć poszerzenia oferty kulturalnej w Republice Czeskiej, głównie o repertuar muzyki dawnej. Działające pod wodzą lutnisty i muzykologa Jan Čižmářa za cel stawia sobiepodnoszenie świadomości odbiorców na temat historii muzyki poprzez organizację koncertów, warsztatów i programów dla dzieci, poświęconych muzyce dawnej i historycznym praktykom wykonawczym. Współpracują z wieloma partnerami zagranicznymi, realizując największy w Czechach cykl koncertów muzyki dawnej, z udziałem światowego formatu zespołów i solistów.


Produkcja: Stowarzyszenie ?Art In Motion?, Stowarzyszenie ?Hudebni Lahudky?
Współproducent: Miasto Gliwice
Partnerzy: Instytut Słowacki, Czeskie Centrum
J. A. Hasse ? Arminio Tournee 2016 współfinansowane jest przez czeskie Ministerstwo Kultury w Czechach oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.


Światowa współczesna premiera sceniczna
Johann Adolf Hasse (1699-1783) ? opera ?Arminio?
libretto: Giovanni Claudio Pasquini


Marketa Cukrova (mezzsopran) - Arminio, książę Cherusków
Karol Kozłowski (tenor) - Segeste, książe Caspii, przyjaciel Varo
Joanna Radziszewska (sopran) - Marzia, siostra Varo, ukochana Segimiro
Dorota Szczepańska (sopran) - Segimiro, brat Tusneldy, przyjaciel Arminiusza
Michaela Kustekova (sopran) - Tusnelda, narzeczona Arminiusza, córka Segeste
Barbora Šancová (mezzosopran) - Varo, gubernator Germanii
Dawid Biwo (bas) - Tullo, zaufany Varo


{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka ? maestro di capella
Marco Vitale ? maestro al cembalo


Marek Mokoš ? reżyseria, scenografia, dramaturgia
więcej

01. 10. 2016

{oh!} IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej ?All?improvviso?
W tegorocznej edycji Festiwalu ?All?improvviso? przy udziale {oh!} Orkiestry Historycznej ? dynamicznie i konsekwentnie rozwijającej swoją działalność orkiestry zajmującej się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej z Katowic ? będzie mieć miejsce światowa współczesna premiera sceniczna opery ?Arminio? J. A. Hassego. Dzieło wystawione zostanie w wersji scenicznej po raz pierwszy od przynajmniej 150 lat. Premiera ?Arminio? Johanna Adolfa Hassego (1699-783) ? nadwornego kompozytora Augusta II Mocnego, króla Polski i elektora saksońskiego miała miejsce w Mediolanie w 1730 r. Następnie jej poprawione wersje wystawiano w 1747 oraz 1753 na okazjonalnych przedstawieniach. W 1761 r. opera została wystawiona w Warszawie, w teatrze zwanym ?Operalnią?, we wspaniałym okresie dla muzyki w naszym kraju, w którym życie muzyczne dynamicznie rozwijało się dzięki królewskiemu mecenatowi Augusta III. Orkiestra Historyczna w osobie Dominiki Małeckiej ? skrzypaczki i teoretyka muzyki, która jest też członkiem zespołu - podjęła się przepisania dzieła z manuskryptu jedynej kompletnej wersji partytury pochodzącej z 1753 r., dzięki czemu po prawie 300 latach od powstania opery i co najmniej 150 lat od ostatniego spektaklu ?Arminio? powraca na estradę premierą podczas IX Międzynarodowego Festiwalu ?All?improvviso? w Gliwicach.
Burzliwe losy Arminio ? germańskiego antycznego bohatera, przedstawione są przez siedem postaci, w których role wcielają się soliści z Czech, Polski i Słowacji. Role główne wykonają znakomici śpiewacy, rozpoznawalni i cenieni w całej Europie: sopranistka Marketa Cukrova oraz tenor Karol Kozłowski. Za koncepcję sceniczną produkcji odpowiada nadzwyczaj utalentowany słowacki reżyser Marek Mokoš - absolwent kierunku ?inscenizacja operowa? w Akademii Muzycznej im. L. Janačka w Brnie.
Po gliwickiej premierze, opera dzięki wsparciu Miasta Gliwice oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawiona będzie jeszcze w Pradze i Ostrawie.


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki
Dawnej Improwizowanej ?All?improvviso?
1 października 2016 r., godz. 18.00?
Teatr Miejski w Gliwicach, ul. Nowy Świat 55Produkcja:?Stowarzyszenie ?Art In Motion?. Promotor muzyki dawnej i {oh!} Orkiestry Historycznej, założonej przez skrzypaczkę Martynę Pastuszkę i menedżera Artura Malke pierwszej na Śląsku orkiestry zajmującej się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej, jednego z najbardziej interesujących tego typu zespołów w Polsce. Organizator i współorganizator bardzo wielu koncertów w Polsce i za granicą , także z udziałem wybitnych solistów takich jak m.in. Olga Pasiecznik, Marilia Vargas, Kai Wessel, Julien Chauvin, Alexis Kossenko, Lars Ulrik Mortensen.

Stowarzyszenie ?Hudebni Lahudky? ? organizacja non profit ?Hudedbni Lahudky? (?Muzyczne rarytasy?) to grupa ludzi, których połączyła chęć poszerzenia oferty kulturalnej w Republice Czeskiej, głównie o repertuar muzyki dawnej. Działające pod wodzą lutnisty i muzykologa Jan Čižmářa za cel stawia sobiepodnoszenie świadomości odbiorców na temat historii muzyki poprzez organizację koncertów, warsztatów i programów dla dzieci, poświęconych muzyce dawnej i historycznym praktykom wykonawczym. Współpracują z wieloma partnerami zagranicznymi, realizując największy w Czechach cykl koncertów muzyki dawnej, z udziałem światowego formatu zespołów i solistów.


Produkcja: Stowarzyszenie ?Art In Motion?, Stowarzyszenie ?Hudebni Lahudky?
Współproducent: Miasto Gliwice
Partnerzy: Instytut Słowacki, Czeskie Centrum
J. A. Hasse ? Arminio Tournee 2016 współfinansowane jest przez czeskie Ministerstwo Kultury w Czechach oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.


Światowa współczesna premiera sceniczna
Johann Adolf Hasse (1699-1783) ? opera ?Arminio?
libretto: Giovanni Claudio Pasquini


Marketa Cukrova (mezzsopran) - Arminio, książę Cherusków
Karol Kozłowski (tenor) - Segeste, książe Caspii, przyjaciel Varo
Joanna Radziszewska (sopran) - Marzia, siostra Varo, ukochana Segimiro
Dorota Szczepańska (sopran) - Segimiro, brat Tusneldy, przyjaciel Arminiusza
Michaela Kustekova (sopran) - Tusnelda, narzeczona Arminiusza, córka Segeste
Barbora Šancová (mezzosopran) - Varo, gubernator Germanii
Dawid Biwo (bas) - Tullo, zaufany Varo


{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka ? maestro di capella
Marco Vitale ? maestro al cembalo


Marek Mokoš ? reżyseria, scenografia, dramaturgia


BILETY
więcej

21. 09. 2016

{oh!} 54. Bydgoski Festiwal Muzyczny
Serdecznie zapraszamy na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach 54. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - międzynarodowego, corocznego festiwalu muzycznego organizowanego przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jest to jedna z najstarszych, cyklicznych, międzynarodowych imprez w Polsce, o najdłuższej tradycji w regionie kujawsko-pomorskim, prezentująca muzykę poważną - dawną i współczesną.


{oh!} Orkiestra Historyczna zagra w składzie:
Martyna Pastuszka - dyrektor artystyczny, koncertmistrz, skrzypce
Małgorzata Malke - skrzypce
Anna Nowak-Pokrzywińska - altówka
Krzysztof Karpeta - viola da gamba
Justyna Młynarczyk - viola da gamba
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Anna Firlus - klawesyn
Jarosław Kopeć - instrumenty perkusyjne


BAROKOWY SMAK ORIENTU
François Couperin (1668-1733) ? Sonata ?La Sultanne?
Michel Corrette ( 1707-1795) ? Koncert ?Le Phoenix?
Henry Purcell (1659-1695) ? muzyka do dramatu ?Distressed Innocence or the Princess of Persia?
Georg Philipp Telemann (1681 -1767) ? Suita orkiestrowa ?Les Nations? TWV 55:B5
Michel Corrette (1707 ? 1795) ? Concerto comique ? Le Sauvages?

BYDGOSZCZ, godz. 19:00 Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29
więcej

08. 09. 2016

{oh!} Musica Movens - uczta dla ucha i oka!
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert z okazji Urodzin Miasta i 25-lecia partnerstwa Katowic i Kolonii. Nasza machina ruszy ponownie 8 września o godzinie 19.00. Zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie do Sali Koncertowej pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice. Dzieła Bacha i Vivaldiego wykonane przez światowej klasy muzyków ożyją za sprawą animacji.


Wystąpią:
Soliści Die Kölner Akademie
Myriam Arbouz - sopran
Carola Günther - alt
Matthieu Chapuis - tenor
Thilo Dahlmann - bass


Michael Willens - dyrygent


{oh!} Orkiestra Historyczna


Program:
J. S. Bach
-Suita Orkiestrowa D-dur BWV 1068a
-Kantata Der Herr denket an uns BWV 196


A. Vivaldi
-Sinfonia RV 149
-Magnificat RV 610


Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej http://fwpn.org.pl/
Partner medialny: Radio Katowice http://www.radio.katowice.pl/
Patronat: Gość niedzielny http://gosc.pl/
więcej

05. 09. 2016

{oh!} Festiwal ''Muzyka na szczytach''
Serdecznie zapraszamy na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach festiwalu ''Muzyka na szczytach''.


PROGRAM:
Johann Sebastian Bach ? III suita orkiestrowa D-dur BWV 1068
George Friederich Händel ? Al Greci questa spada ? aria Achillesa z III aktu opery DEIDAMIA
George Friederich Händel ? Il mio crudel martoro ? aria Ginevry z II aktu opery ARIODANTE
Antonio Vivaldi ? Koncert skrzypcowy g-moll RV 317
George Friederich Händel ? Se piet? ? aria Cleopatry z III aktu opery JULIO


Olga Pasiecznik ? sopran
Benoit Laurent ? obój
Martyna Pastuszka ? skrzypce
{oh!} orkiestra historyczna
więcej

28. 08. 2016

Oh! w Katowicach - ostatni wakacyjny koncert
{oh!} Orkiestra Historyczna po wielu wakacyjnych muzycznych wojażach wraca do Katowic! 28 sierpnia o godz. 19.00 zespół będzie można usłyszeć w Miejskim Domu Kultury w Giszowcu z koncertem wypełnionym w dużej mierze muzyką polskich kompozytorów. Zabrzmią utwory Mielczewskiego, Jarzębskiego, Żebrowskiego - najważniejszych wśród polskich twórców XVII i XVIII w. Tym razem zespołowi towarzyszyć będzie znakomity czeski baryton Lukas Zeman. Program wieczoru wzbogacony będzie także solowymi koncertami pochodzącymi z pierwszej płyty {oh!} w wykonaniu skrzypaczki i koncertmistrzyni orkiestry Martyny Pastuszki oraz klawesynisty Marcina Świątkiewicza.
{oh!} Orkiestra Historyczna po wielu wakacyjnych muzycznych wojażach wraca do Katowic! 28 sierpnia o godz. 19.00 zespół będzie można usłyszeć w Miejskim Domu Kultury w Giszowcu z koncertem wypełnionym w dużej mierze muzyką polskich kompozytorów. Zabrzmią utwory Mielczewskiego, Jarzębskiego, Żebrowskiego - najważniejszych wśród polskich twórców XVII i XVIII w. Tym razem zespołowi towarzyszyć będzie znakomity czeski baryton Lukas Zeman. Program wieczoru wzbogacony będzie także solowymi koncertami pochodzącymi z pierwszej płyty {oh!} w wykonaniu skrzypaczki i koncertmistrzyni orkiestry Martyny Pastuszki oraz klawesynisty Marcina Świątkiewicza.


Koncert w Miejskim Domu Kultury jest współfinansowany przez Urząd Miasta Katowice. Wstęp wolny ? bezpłatne wejściówki dostępne w Miejskim Domu Kultury.


PROGRAM:
Marcin Mielczewski (ok.1600-1651) ? Deus in nomine tuo Concerto a 4 na bas, dwoje skrzypiec, fagot i basso continuo? Canzona Terza a 3


Adam Jarzębski (1590 ? 1648/49) ? Sentinella ze zbioru Canzoni e Concerti (1627) Chromatica ze zbioru Canzoni e Concerti


Andrzej Rohaczewski ( 1590 ? 1630) ? Canzona a 4 ze zbioru Tabulatury Pelplińskiej (1620-1680)


Marcin Józef Żebrowski (1702 ? 1770) ? Benedictus z ?Missa Pastoralis? D-dur


Gasparo Visconti (1683-1713) / J. F. Schreyfogel (+ c.a. 1750) ? Koncert c-moll na skrzypce, smyczki i basso continuo


Marcin Józef Żebrowski (1702-1770) ? Salve Regina na bas, smyczki i basso continuo


Christoph Schfffrath (1709-1763) ? Koncert klawesynowy E-dur CSWV C:25


WYKONAWCY:
Soliści:
Lukas Zeman ? baryton
Martyna Pastuszka ? skrzypce
Marcin Świątkiewicz ? klawesyn


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka ? skrzypce, koncertmistrz
Alicja Sierpińska, Violetta Szopa-Tomczyk, Małgorzata Malke ? skrzypce
Dominika Małecka ? altówka
Bartosz Kokosza ? wiolonczela
Krzysztof Firlus ? kontrabas
Marcin Świątkiewicz ? klawesyn
Koncert w Miejskim Domu Kultury jest współfinansowany przez Urząd Miasta Katowice. Wstęp wolny ? bezpłatne wejściówki dostępne w Miejskim Domu Kultury.
PROGRAM:
Marcin Mielczewski (ok.1600-1651) ? Deus in nomine tuo Concerto a 4 na bas, dwoje skrzypiec, fagot i basso continuo? Canzona Terza a 3
Adam Jarzębski (1590 ? 1648/49) ? Sentinella ze zbioru Canzoni e Concerti (1627) Chromatica ze zbioru Canzoni e Concerti
Andrzej Rohaczewski ( 1590 ? 1630) ? Canzona a 4 ze zbioru Tabulatury Pelplińskiej (1620-1680)
Marcin Józef Żebrowski (1702 ? 1770) ? Benedictus z ?Missa Pastoralis? D-dur
Gasparo Visconti (1683-1713) / J. F. Schreyfogel (+ c.a. 1750) ? Koncert c-moll na skrzypce, smyczki i basso continuo
Marcin Józef Żebrowski (1702-1770) ? Salve Regina na bas, smyczki i basso continuo
Christoph Schfffrath (1709-1763) ? Koncert klawesynowy E-dur CSWV C:25
WYKONAWCY:
Soliści:
Lukas Zeman ? baryton
Martyna Pastuszka ? skrzypce
Marcin Świątkiewicz ? klawesyn
{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka ? skrzypce, koncertmistrz
Alicja Sierpińska, Violetta Szopa-Tomczyk, Małgorzata Malke ? skrzypce
Dominika Małecka ? altówka
Bartosz Kokosza ? wiolonczela
Krzysztof Firlus ? kontrabas
Marcin Świątkiewicz ? klawesyn
więcej

27. 08. 2016

{oh!} Leszno Barok Plus
Serdecznie zapraszamy na koncert {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach Leszno Barok Plus Festiwal! Zespół będzie można usłuszeć w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie z koncertem wypełnionym w dużej mierze muzyką polskich kompozytorów. Zabrzmią utwory Mielczewskiego, Jarzębskiego, Żebrowskiego - najważniejszych wśród polskich twórców XVII i XVIII w. Tym razem zespołowi towarzyszyć będzie znakomity czeski baryton Lukas Zeman. Program wieczoru wzbogacony będzie także solowymi koncertami pochodzącymi z pierwszej płyty {oh!} w wykonaniu skrzypaczki i koncertmistrzyni orkiestry Martyny Pastuszki oraz klawesynisty Marcina Świątkiewicza.


{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA ? MARTYNA PASTUSZKA, LUKAS ZEMAN ? BARYTON, MARCIN ŚWIĄTKIEWICZ ? KLAWESYN


PROGRAM:
Marcin Mielczewski (ok.1600-1651)
? Deus in nomine tuo Concerto a 4 na bas, dwoje skrzypiec, fagot i basso continuo
? Canzona Terza a 3


Adam Jarzębski (1590 ? 1648/49)
Sentinella ze zbioru Canzoni e Concerti (1627) Chromatica ze zbioru Canzoni e Concerti


Andrzej Rohaczewski ( 1590 ? 1630)
Canzona a 4 ze zbioru Tabulatury Pelplińskiej (1620-1680)


Marcin Józef Żebrowski (1702 ? 1770)
? Benedictus z ?Missa Pastoralis? D-dur


Gasparo Visconti (1683-1713) / J. F. Schreyfogel (+ c.a. 1750)
? Koncert c-moll na skrzypce, smyczki i basso continuo
Allegro-Largo e staccato-Allegro


PRZERWA


Marcin Józef Żebrowski (1702-1770)
Salve Regina na bas, smyczki i basso continuo


Christoph Schfffrath (1709-1763)
? Koncert klawesynowy E-dur CSWV C:25
Allegro- Adagio con sordini- Allegro assai
więcej

06. 08. 2016

{oh!} Opera Varia
{oh!} Orkiestra Historyczna bardzo aktywnie spędza tegoroczne wakacje goszcząc na kilku znamienitych festiwalach. W lipcu zespół pojawił się na 38. Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej oraz zagrał wyjazdowy koncert w Dzierżoniowie w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Sierpień natomiast stoi pod znakiem programów wokalno - instrumentalnych ? w czeskich Valticach i Kromeřiz, w zamkach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, {oh!} promowała Katowice w ramach swojego tournée z muzyką opery ?Arminiusz? Hassego.


06.08.2016 Kromeřiž
07.08.2016 Valtice


{oh!} Orkiestra Historyczna
Laila Catleen Neumann (NL) - solistka
Martyna Pastuszka (PL) - skrzypce
Davide Monti (IT) - skrzypce
Barbara Maria Willi (CZ) - klawesyn
Jan Čižmář (CZ) - lutnia


Program:
Georg Muffat (1653?1704)
Sonata Violino Solo, Praha 1677
więcej

31. 07. 2016

{oh!} XVII Międzynarodowy Festiwal Bachowski
Wakacyjne tournee {oh!} Orkiestry Historycznej trwa! Katowicki zespół zagrał koncert na XVII edycji prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Uczestnicy festiwalu mieli okazję usłyszeć muzykę bezpośrednio związaną z niemieckim barokowym wirtuozem ­ Janem Sebastianem Bachem oraz epoką, w której żył i tworzył. Orkiestra wystąpiła w dzierżoniowskiej synagodze z bardzo interesującym programem obejmującym dzieła francuskiego baroku. Koncert wypełniony był kompozycjami Jean­ Baptiste Lully'ego, André Campry, Marina Maraisa i Michela Corrette. Zespół poprowadziła koncertmistrzyni {oh!} ­ Martyna Pastuszka.

31.07.2016
Dzierżoniów, godz. 19:00
{oh!} Orkiestra Historyczna, Martyna PastuszkaPROGRAM:
Jean Baptiste LULLY ? Suita z opery Armide (1686) LWV 71
André CAMPRA ? Suita z opery Tancr?de (1702)
Marin MARAIS ? Suita z opery Arianna i Bacchus (1696)
Michel CORRETTE ? Koncert Komiczny ?Les Sauvages? oparty na motywie z opery J.Ph. Rameau ?Les Indes Galantes?
więcej

10. 07. 2016

{oh!} 38.Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej
{oh!} Orkiestra Historyczna rozpoczęła swoje wakacyjne tournee w wielkim stylu! Katowicki zespół wystąpił na tegorocznej edycji prestiżowego Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Latem tego roku nad Starym Sączem unosiły się muzyczne kompozycje z dawnych wieków określone wspólnym mottem ?Przełomy?. Melomani mieli okazję celebrować piękno kompozycji i brzmień dawnych instrumentów z epoki świetności Starego Sącza. Orkiestra zagrała koncert finałowy festiwalu, wypełniony muzyką instrumentalną XVII wieku. Zabrzmiały kompozycje Georga Muffata i Arcangelo Corellego. Zespół poprowadziła koncertmistrzyni {oh!} - Martyna Pastuszka.


Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali w Polsce poświęconych muzyce dawnej. Organizowany jest od 1975 roku i stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów oraz zespołów na świecie. Dobór wykonawców, oprawa koncertów, dobra akustyka wnętrz i urok miasteczka nadaje Festiwalowi specjalnego klimatu i powoduje, że ma on dzisiaj liczne grono wiernych przyjaciół.


PROGRAM: ?A.Corelli, G. Muffat ? concerti grossi?


Georg Muffat (1653-1704) Suita nr I EUSEBIA, ze zbioru Florilegium Primum (Augsburg 1695)
Ouverture- Air ? Sarabande ? Gigue I ? Gavotte ? Gigue II - Menuet
Arcangelo Corelli (1653-1713) Concerto grosso nr 4 op. D-dur (Amsterdam 1714)
Adagio- Allegro ? Adagio ? Vivace - Allegro
A. Corelli - Concerto grosso nr 9 op. F-dur
Largo ? Allemanda ? Corrente ? Gavotta ? Adagio ? Minuetto
G. Muffat - Sonata V G-dur ze zbioru Armonico Tributo (Salzburg 1682)
Allemande ? Adagio ? Fuga ? Adagio ? Passagaglia


WYKONAWCY: {oh!} Orkiestra Historyczna:


Martyna Pastuszka ? koncertmistrz, prowadzenie zespołu
Adam Pastuszka, Małgorzata Malke - skrzypce I
Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Dominika Małecka - skrzypce II
Dymitr Olszewski, Anna Luiza Aleksandrow - altówki
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Krzysztof Firlus ? viola da gamba
Michał Bąk - kontrabas
Dohyo Sol ? theorba
Marcin Świątkiewicz - klawesyn
Anna Firlus - pozytyw
więcej

03. 06. 2016

{oh!} w NOSPR - Muzyka Dawna
03.06.2016, godz. 19:30
Sala Koncertowa NOSPR, Katowice{oh!} Orkiestra Historyczna
Lars Ulrik Mortensen- prowadzenie zespołu


PROGRAM
Georg Philipp Telemann:
Alster Ouverture TWV 55:F11
Ouverture
Die canonierende Pallas
Das Alster-Echo
Die Hamburgischen Glockenspiele
Der Schwanen Gesang
Die Alster Schäffer Dorff Music
Die concertierenden Frösche und Krähen
Der ruhende Pan,
Der Schäffer und Nymphen abfertiger Abzug


Musique de Table / Tafelmusik tom III


Sonata na obój i basso continuo TWV 41:g6
Largo, Presto, Tempo giusto, Andante Allegro


Conclusion TWV 50:10


przerwa / break


Suita B-dur TWV 55:B1
Ouverture, Bergerie, Allégresse, Postillons, Flaterie, Badinage, Menuet


Koncert na dwie Trombe selvatiche i dwoje skrzypiec TWV 54:Es1
Maestoso, Allegro, Grave, Vivace


BILETY
więcej

24. 05. 2016

{oh!} Baroque Factory - opera Armino
24.05.2016, godz. 19:00
Akademia Muzyczna w Katowicach, ul. Zacisze 3
?Arminio - zapomniana opera?


wersja koncertowa w ramach projektu Baroque Factory (www.miastoogrodow.eu)

{oh!} Orkiestra Historyczna podjęła się przywróceniu literaturze muzycznej opery ?Arminio? J. A. Hassego ? nadwornego kompozytora Augusta II Mocnego ? króla Polski i elektora saskiego, który połączył kulturę dwóch kierowanych przez siebie dworów. Opera przepisana z manuskryptu zostanie zaprezentowana katowickiej publiczności w wersji koncertowej w wykonaniu znakomitych artystów.


{oh!} Orkiestra Historyczna ? ?Arminio - zapomniana opera?
Marketa Cukrova - Arminio
Karol Kozłowski - Segeste
Joanna Radziszewska - Marzia
Dorota Szczepańska - Segimiro
Laila Cathleen Neuman - Tusnelda
Barbora Šancová - Varo
Dawid Biwo ? Tullo
Martyna Pastuszka - maestro di capella
Marco Vitale - maestro al cembalo


Program:
Johann Adolf Hasse (1699-1783) ? Opera ?Arminio?


Partnerzy:
Art In Motion
Stowarzyszenie Hudebni Lahudky


Współfinansowanie:
Urząd Miasta w Brnie
Ministerstwo Kultury w Czechach


BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odebrania w informacji Akademii tel. 32 779 21 00
więcej

23. 05. 2016

{oh!} Arminio - opera
23 V 2016, godz. 19:00
Czeski Cieszyn, Těšínské divadlo

Opera ?Arminio? wersja koncertowa


Burzliwe losy Arminio - germańskiego antycznego bohatera, przedstawione są przez siedem postaci, w których role wcielają się soliści z Czech i Polski.


Produkcja:
Stowarzyszenie "Art In Motion" - {oh!) Orkiestra Historyczna
Stowarzyszenie "Hudebni Lahůdky"


Współfinansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Ministerstwo Kultury Republiky Czeskiej
Urząd Miasta Katowice
Urząd Miasta Brno


Programme: Johann Adolf Hasse (1699-1783) ? ?Arminio?

{oh!} Orkiestra Historyczna


Marketa Cukrová (mezzosopran) - Arminiusz
Karol Kozłowski (tenor) - Segeste
Joanna Radziszewska (sopran) - Marzia
Dorota Szczepańska (sopran)- Segimiro
Laila Cathleen Neuman (sopran) - Tusnelda
Barbora Šancová (sopran) - Varo
Dawid Biwo (bas) - Tullo


Martyna Pastuszka - maestro di capella
Marco Vitale - maestro al cembalo
Jan Čižmář, Artur Malke - impressario


WIĘCEJ INFORMACJI
więcej

14. 05. 2016

{oh!} w Katowicach
14.05.2016, godz. 17:00
Kościół Ewangelicki w Katowicach

J.S. Bach - ''Muzyka i Słowo''


Program:
Kantata BWV 18 ''Jako stępuje z nieba deszcze, takoż śnieg''
Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041
Kantara BWV 150 ''Do Ciebie Panie wzdycha serce me''


Soliści:
Joanna Radziszewska - sopran
Piotr Olech - alt
Karol Kozłowski - tenor
Andrzej Zawisza - bas


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka ? koncertmistrz, skrzypce, altówka /
Marzena Biwo ? skrzypce
Klaudia Matlak ? skrzypce
Dymitr Olszewski ? altówka
Tomasz Pokrzywiński ? wiolonczela
Szilard Chereji ? violone
Anna Firlus - organy i klawesyn
Tomasz Wesołowski ? fagot
Justyna Młynarczyk - viola da gamba
Krzysztof Firlus - viola da gamba


Contento core:
Soprany: Emilia Szeruga-Maślak, Hanna Świtała, Magda Czarnecka
Alty : Alicja Tasinkiewicz, Maja Białas, Katarzyna Mataczyńska
Tenory: Dawid Bonk, Dawid Jazłocki, Tomasz Ploch
Basy : Krzysztof Gajowniczek, Tomasz Barczyński, Grzegorz Grobosz
więcej

30. 04. 2016

{oh!} Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej GAUDE MATER
30.04.2016
Bazylika Jasnogórska, Częstochowa

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej GAUDE MATERProgram: J. S. Bach - Pasja wg św. Mateusza
Współwykonawcy: Die Kölner Akademie
więcej

16. 03. 2016

{oh!} Festiwal Paschalny Musica Poetica 2016
16.03.2016, godz. 19:30
TARNÓW,Bazylika Katedralna

Festiwal Paschalny Musica Poetica 2016PROGRAM
Nicolo Jomelli (1714-1774) - La Passione di Nostro Signore Gesu Cristo


WYKONAWCY
{oh!} Orkiestra Historyczna
Jan Tomasz Adamus

Marzena Lubaszka- sopran
Piotr Olech ? alt
Karol Kozłowski ? tenor
Lukas Zeman ? bass


{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka, Dominika Małecka, Katarzyna Szewczyk ? skrzypce I
Małgorzata Malke, Marzena Biwo, - skrzypce II
Dymitr Olszewski, Anna Luiza Aleksandrow ? altówki
Bartosz Kokosza ? wiolonczela
Ján Prievoznik ? kontrabas
Jiři Tarantik, Alicja Fortuna ? waltornie
Eva Harmuthova, Tereza Pavelkova ? oboje
Jan Tomasz Adamus ? pozytyw


WSTĘP WOLNY
więcej

11. 03. 2016

{oh!} w NOSPR - Muzyka dawna / Carl Philipp Emanuel Bach
11.03.2016, godz. 19:30
KATOWICE, NOSPR. sala kameralna

Muzyka dawna / Carl Philipp Emanuel BachPROGRAM

Carl Philipp Emanuel Bach ? Sinfonia h-moll Wq 182/5
Carl Philipp Emanuel Bach ? Sinfonia B-dur Wq 182/2
Carl Philipp Emanuel Bach ? Koncert klawesynowy B-dur Wq 28
Carl Philipp Emanuel Bach ? Koncert klawesynowy h-moll Wq 30WYKONAWCY


{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka- prowadzenie zespołu, skrzypce
Marek Toporowski ? solista, klawesyn


Martyna Pastuszka, Dominika Małecka, Małgorzata Malke ? skrzypce I
Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Katarzyna Szewczyk ? skrzypce II
Dymitr Olszewski, Małgorzata Feldgebel ? altówki
Emilia Gliozzi, Bartosz Kokosza ? wiolonczele
Michał Bąk ? kontrabas
Anna Firlus ? klawesyn


Cena biletów: 20 zł
KUP BILET
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
więcej

06. 03. 2016

{oh!} w Zamku Królewskim
06.03.2016, godz. 18:00
WARSZAWA, Zamek Królewski, Sala Wielka

1050 lat w muzyce


PROGRAM
Marcin Mielczewski (ok.1600-1651) ? Deus in nomine tuo
Concerto a 4 na bas, dwoje skrzypiec, fagot i basso continuo

Marcin Mielczewski - Canzona Terza a 3
Adam Jarzębski (...- 1648/49) - Sentinella ze zbioru Canzoni e Concerti (1627), Chromatica ze zbioru Canzoni e Concerti
Andrzej Rohaczewski (XVII w.) - Canzona a 4 ze zbioru Tabulatury Pelplińskiej (1620-1680)
Marcin Józef Żebrowski (ok. 1710-1780) - Benedictus z Missa Pastoralis D-dur
Gasparo Visconti (1683-1713) /J. F. Schreyfogel (+ ca. 1750) ? Koncert c-moll na skrzypce, smyczki i b.c.
Allegro-Largo e staccato-Allegro
******
Marcin Józef Żebrowski (ok. 1710-1780) Salve Regina na bas smyczki i b.c.
Christoph Schfffrath (1709-1763) - Koncert klawesynowy E-dur CSWV C:25
Allegro - Adagio con sordini - Allegro assaiWYKONAWCY
{oh!} Orkiestra Historyczna :
Martyna Pastuszka, Adam Pastuszka, Dominika Małecka - skrzypce
Dymitr Olszewski- altówka
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Stanisław Smołka - kontrabas
Marcin Świątkiewicz - klawesyn


Soliści:
Martyna Pastuszka - skrzypce, koncertmistrz
Marcin Świątkiewicz - klawesyn
Artur Janda - bas
więcej

05. 02. 2016

{oh!} w NOSPR/ Muzyka osiemnastowiecznej Europy
05.02.2016, godz. 19:30
KATOWICE, NOSPR, sala kameralna

Muzyka osiemnastowiecznej EuropyMiłośnicy {oh!} Orkiestry Historycznej mieli okazję pierwszy raz w tym roku usłyszeć koncert zespołu. Orkiestra wraz ze znakomitym francuskim solistą Julien Chauvin wykonała utwory mistrzów osiemnastowicznej Europy takich jak Joseph Haydn i Wolfgang Amadeus Mozart. Koncert odbył się w ramach cyklu ?Muzyka Dawna? realizowanych przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W skład orkiestry znalazł się tegoroczny laureat Paszportów Polityki ? klawesynista Marcin Świątkiewicz.

Koncert w NOSPR był transmitowany na żywo przez Program 2 Polskiego Radia.

PROGRAM:
Joseph Haydn ? Koncert skrzypcowy G-dur
Joseph Haydn ? Duet na dwoje skrzypiec
Wolfgang Amadeus Mozart ? Divertimento D-major KV 136
Wolfgang Amadeus Mozart ? Divertimento F-mojar KV 138

Julien Chauvin ? koncertmistrz, skrzypce solo
{oh!} Orkiestra Historyczna:
Adam Pastuszka, Małgorzata Malke, Katarzyna Szewczyk ? skrzypce I
Martyna Pastuszka, Dominika Małecka, Violetta Szopa- Tomczyk, Marzena Biwo ? skrzypce II
Dymitr Olszewski, Anna Nowak- Pokrzywińska ? altówki
Emilia Gliozzi, Bartosz Kokosza ? wiolonczele
Stanisław Smołka ? kontrabas
Marcin Świątkiewicz - pianoforte
więcej

20. 12. 2015

{oh!} Noel - świąteczny koncert
20 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Giszowcu odbył się koncert {oh!} Orkiestry Historycznej będący świątecznym prezentem {oh!} dla mieszkańców Katowic. W programie znalazły się utwory francuskich barokowych kompozytorów, a także tradycyjne francuskie kolędy z epoki!


Soliści:
Joanna Radziszewska
- sopran
Krzysztof Firlus - viola da gamba
Marcin Świątkiewicz - klawesyn


PROGRAM:
G.Muffat (1653-1704) Sonata V G-dur ze zbioru Armonico tributo
F. Couperin ( 1688-1733) Sonata La Sultanne
na 2 skrzypiec, 2 viola da gamba i basso continuo

----- ------------------
M-A. Charpentier (1643-1704 Gloria in excelsis Deo; H 370
na sopran i basso continuo

M-A. Charpentier- Noëls sur les instruments H534
J-M. Leclair (1697-1764) - Sonata I na dwoje skrzypiec
M.Corrette (1707-1795) Nouveau Livre de noëls pour le
M.Marais - Pi?ces de viole
oraz francuskie kolędy z epoki!


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka, Katarzyna Szewczyk - skrzypce
Dymitr Olszewski - altówka
Justyna Krusz, Krzysztof Firlus - viole da gamba
Marcin Swiatkiewicz - klawesyn
Marysia Wilgos - lutnia

więcej

15. 11. 2015

Trzy kobiety, trzy losy... - Kantaty w interpretacji scenicznej
14 listopada o godzinie 18:00 {oh!} Orkiestra Historyczna zagrała koncert w Filharmonii Śląskiej. Zespół wystąpił wraz z towarzyszącymi mu wybitnymi solistkami w sali koncertowej im. Karola Stryji Filharmonii Śląskiej.


Wykonawcy:
Laila Cathleen Neuman ? Armida
Andrea Široká ? Agrippina
Stanislava Jirků ? Lucrezia
Orkiestra Historyczna


Program:
Georg Friedrich Haendel - Armida abbandonata HWV 105
Georg Friedrich Haendel- Agrippina condotta a morire HWV110
Georg Friedrich Haendel - La Lucrezia HWV 145


Kierownictwo muzyczne: Martyna Pastuszka, Jan Čižmář
Reżyseria: Patricie Částková


Bilet normalny parter: 30 zł
Bilet ulgowy parter: 21 zł
więcej

23. 10. 2015

{oh!} w NOSPR - Muzyka Dawna / Muzyka Francuskich Mistrzów
{oh!} w sezonie 2015/2016 aż 4 razy pojawi się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zgodnie z oczekiwaniami melomanów NOSPR zaprezentuje po raz pierwszy cykl koncertów muzyki dawnej. Klamrą ideową spinającą całą serię różnorodnych pod względem programowym koncertów jest wierność historycznym praktykom wykonawczym. Będzie miała one swoje odzwierciedlenie w pochodzącym z dawnych epok instrumentarium, interpretacjach, artykulacji, brzmieniu? Połączenie fenomenalnej akustyki sali koncertowej NOSPR i tak charakterystycznych dla muzyki dawnej wszelkich niuansów i subtelności zapowiada się fascynująco.


Pierwszy koncert z cyklu ''Muzyka dawna" odbył się 23 października o godzinie 19:30 w sali kameralnej NOSPR.

PROGRAM:
Georg Philipp Telemann ? Uwertura z Suity G-dur na klawesyn solo, TWV 32:13
Jean Baptiste Lully ? Suita z op. Armide, LWV 71
Marin Marais ? Chaconne z op. Arianna i Bacchus
André Campra ? Suita z op. Tancr?de, Prologue
Georg Philipp Telemann? Suita e-moll, TWV 55:e4


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka - koncertmistrz, skrzypce
Małgorzata Malke, Marzena Biwo, Adam Pastuszka, Violetta Szopa-Tomczyk, Katarzyna Szewczyk - skrzypce
Dymitr Olszewski, Dominika Małecka - altówki
Krzysztof Firlus, Justyna Krusz - viole da gamba
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Krzysztof Firlus - kontrabas
Jarosław Kopeć - perkusja
Anna Firlus, Marco Vitale - klawesyny
Maria Wilgos - lutnia/gitara
więcej

30. 09. 2015

{oh!} i prof. Gembalski w Rybniku i Raciborzu 29-30 września!
Kolejne koncerty {oh!} na Śląsku! Tym razem wystąpiliśmy wraz z prof. Julianem Gembalskim z koncertami organowymi Händla i Haydna, przedstawiliśmy także kolejne concerti grossi nieznanego szerzej Francesco Scarlattiego. W programie nie zabrakło oczywiście także improwizacji organowych Profesora!

Program:
Georg Friedrich Haendel ? Koncert organowy F-dur, op 4 nr 4
F. Scarlatti l - Concerto grosso nr 3 a-moll
improwizacje. Gembalskil
F. Scarlattil - Concerto grosso F-dur
Joseph Haydnl ? 1 Concerto per l?organo (Hob.XVIII ?I).


{oh!}:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Dominika Małecka, Katarzyna Szewczyk - skrzypce I
Małgorzata Malke, Marzena Biwo, Klaudia Matlak- skrzypce II
Dymitr Olszewski - altówka
Bartosz Kokosza, Maria Misiarz- wiolonczela
Anna Firlus ? klawesyn
Michał Bąk - kontrabas
więcej

21. 09. 2015

{oh!} All improvviso VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej
21 września w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All improvviso, {oh!} Orkiestra Historyczna zagrała operę ''Didone abbandonata" w gliwickich Ruinach Teatru.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All?improvviso ? edycja VIII ?MUZYCZNE PEJZAŻE? z założenia jest dźwiękowo ? obrazową wędrówką po dawnych ?muzycznych galeriach? Europy. W ramach Festiwalu organizowane są koncerty światowej sławy muzyków, którzy niejednokrotnie nigdy dotąd nie występowali w Polsce. Muzycy ci wykorzystują dawne instrumentarium lub jego wierną kopię, dbając jednocześnie o uniwersalny przekaz muzyki improwizowanej mającej swoje odbicie w jazzie, muzyce świata itp. Ważnym celem projektu jest popularyzacja muzyki dawnej realizowana poprzez spotkania autorskie i wykłady.


?Didone abbandonata? to pierwsze libretto napisane przez Pietro Metastasio (1698-1782), najbardziej rozpoznawalnego autora tekstów operowych w epoce baroku. To właśnie to dzieło, zapoczątkowało jego błyskotliwą karierę, w której pisał dla największych twórców oper, takich jak Vivaldi, Handel czy Mozart. Opera Domenico Sarriego (1679-1744), była pierwszą skomponowaną do tego libretta. Dzięki współpracy {oh!} Orkiestry Historycznej z teorbistą i muzykologiem Janem Čižmářem oraz czeskimi i słowackimi solistami, a także reżyserem Tomášem Pilařem opera w 2014 r. wróciła na scenę Teatru Reduta w Brnie spotykając się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy i zbierając znakomite recenzje. Po ponad trzech stuleciach artyści wystawiają tę operę jako obraz kultury naszych przodków widzianej oczami współczesnych artystów. Scenografia, która łączy nowoczesne podejście z barokową tradycją pozwala na łatwy transport całej produkcji i co za tym idzie ? możliwość inscenizacji opery w różnych przestrzeniach. ?Didone abbandonata? to opera, która jest w stanie dotrzeć zarówno do masowego widza jak i znawców tej sztuki.


autor: Domenico Sarri (1679-1744), libretto Pietro Metastasio (1698-1782)
Reżyseria: Tomáš Pilař, Patricie Částková
Kostiumy, scenografia: Tomáš Pilař
Kierownictwo muzyczne: Jan Čižmář
Soliści:
Laila Cathleen Neuman (Holandia) ? Dydona
Armin Gramer (Austria) ? Eneasz
Roman Hoza (Czechy) ? Iarbas
Dominika Doniga (Słowacja) ? Selene
Jakub Burzyński (Polska) ? Araspe
Václav Cikánek (Czechy) ? Osmida
{oh!} Orkiestra Historyczna
Koncertmistrz: Martyna Pastuszka
więcej

16. 09. 2015

{oh!} Festiwal Oper Barokowych ''Dramma per musica''
Orkiestra Historyczna przy współpracy z czeskimi i słowackimi artystami przygotowała inscenizację barokowej opery na instrumentach z epoki. To pierwsza opera skomponowana do libretta P. Metastasio, które później było wykorzystywane przez innych kompozytorów jeszcze ponad 50 razy. Tematem opery jest historia Dydony i Eneasza, przedstawiona po raz pierwszy w ?Eneidzie? Wergiliusza. Premiera odbyła się w Neapolu 1724, a w 1734 ?Didone abbandonata? została wystawiona w czeskim Brnie.


16. 09. 2015, godz. 19.30
Festiwal Oper Barokowych ''Dramma per musica''
{oh!} Didone abbandonata
Domenico Sarri Didone Abbandonata?


Reżyseria: Tomáš Pilař, Patricie Částková
Kostiumy, scenografia: Tomáš Pilař
Kierownictwo muzyczne: Jan Čižmář


Wykonawcy:
Laila Cathleen Neuman (Holandia) ? Dydona
Armin Gramer (Austria) ? Eneasz
Roman Hoza (Czechy) ? Iarbas
Dominika Doniga (Słowacja) ? Selene
Jakub Burzyński (Polska) ? Araspe
Václav Cikánek (Czechy) ? Osmida
{oh!} Orkiestra Historyczna
Koncertmistrz: Martyna Pastuszka
więcej

14. 09. 2015

{oh!} i oficjalna inauguracja Teatru Muzycznego w zamku Valtice
Pierwsza w naszym regionie i niezwykle dynamicznie rozwijająca się orkiestra muzyki dawnej ? {oh!} Orkiestra Historyczna po raz kolejny wzięła udział w międzynarodowym projekcie. W efekcie trwającej od zeszłego roku współpracy z czeskimi partnerami i zrealizowaniu kilku wspólnych przedsięwzięć przyszedł czas na zdecydowanie największe w dotychczasowym partnerstwie wydarzenie. Katowicka {oh!} została zaproszona do udziału w niezwykle prestiżowym i jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu ? wraz z solistami z Czech, Słowacji, ale również Holandii i Austrii zainaugurowała działalność nowo powstałego Narodowego Instytutu Teatru i Tańca w Czechach, którego inicjatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa w Czechach.


W ramach wydarzenia Feste Teatrale artyści wykonali wspólnie operę ?Didone abbandonata? Domenico Sarriego w zrekonstruowanym historycznym Teatrze Muzycznym przy Zamku Valtice, którego estrada również tym samym również była inaugurowana. Zamek Valtice ? była siedziba rodziny Liechtensteinów to przepiękna pałacowa rezydencja, będąca dziś na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz dwukrotnego wykonania opery "Didone abbandonata" D. Sarriego {oh!} Orkiestra Historyczna zagrała także kilka koncertów kameralnych.


Operę ?Didone abbandonata? katowiccy melomani mogą pamiętać z zeszłorocznego spektaklu, który odbył się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. W tym roku wśród solistów znaleźli się m.in. Laila Cathleen Neuman (Holandia), Armin Gramer (Austria), Roman Hoza (Czechy), Michaela Kušteková (Słowacja) i Jakub Kubin (Czechy). {oh!} Orkiestra historyczna zagrała w poszerzonym składzie, w którym również znaleźli się czescy artyści na czele z lutnistą Janem Čižmářem. To kolejny, po występach w Pradze, Ankarze, Stambule, Altenie i Brühl zagraniczny projekt {oh!}, która zgodnie ze swoim celem staje się kulturalną wizytówką Miasta Katowice.


Po występach w Valticach w dniach 12-13 września, cały zespół wykonawczy wyruszy w tournée obejmujące także Brno oraz, po polskiej stronie, Gliwice i Warszawę. Udział {oh!} Orkiestry Historycznej w tym wyjątkowym wydarzeniu współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Katowicach.
więcej

24. 07. 2015

{oh!} na XVI Gliwickim Festiwalu Bachowskim
{oh!} Orkiestra Historyczna, zdobywająca polskie i zagraniczne estrady muzyki dawnej, po raz kolejny zabrała w muzyczną podróż na historycznych instrumentach śląską publiczność. 24 lipca w Kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach zespół w ramach 16. edycji znanego Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego wykonał koncert ?? travers le Baroque?, którego tytuł to swoista gra słów: wędrówka przez barokową muzykę z fletem traverso. Orkiestrze towarzyszył znakomity flecista Alexis Kossenko, wybitny odtwórca koncertów fletowych A. Vivaldiego i C. Ph. Bacha. Koncert w gliwickim Kościele Wszystkich Świętych stworzył wyjątkową okazję do kontaktu na żywo ze sztuką tego porywającego artysty. W jego wykonaniu usłyszeliśmy jeden z wirtuozowskich koncertów poczdamskiego Bacha oraz efektowną i niezwykle piękną świecką kantatę Bacha - ojca na sopran i koncertujący flet ?Non sa che sia dolore? BWV 209. Orkiestrze towarzyszyła także specjalizująca się w dawnym repertuarze kantatowym niemiecka śpiewaczka Karolina Brachman, która wykonała też dwie arie koncertowe Händla.Program:
G.F. Handel (1685-1759) - Concerto Grosso nr 10 op.6 HWV328
G.F. Handel (1685-1759) - arie ze zbioru ?Neun Deutsche Arien? do poematów Bartholda Heinricha Brockesa
C. Ph. E. Bach (1714-1788) - Koncert na flet i orkiestrę G-dur H. 445, Wq. 169
J. S. Bach (1685-1750) - Kantata na sopran i flet ?Non sa che sia dolore? BWV 209


Soliści:
Alexis Kossenko - flet traverso
Karolina Brachman- sopran


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Violetta Szopa -Tomczyk, Małgorzata Malke - skrzypce I
Dominika Małecka, Marzena Biwo - skrzypce II
Dymitr Olszewski - altówka
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Krzysztof Firlus - kontrabas
Anna Firlus ? klawesyn
więcej

08. 05. 2015

{oh!} na Festiwalu Zamkowym w Brühl
Koncerty Zamkowe w Brühl (Brühler Schlosskonzerte) odbywają się od 1958 r.. Miejscem koncertów są sale pałacu Augustusburg, rokokowej rezydencji wpisanej na listę UNESCO. Występowali tu najwięksi muzycy niemieccy i europejscy ostatniego półwiecza. Na początku maja do tego grona dołączyła także {oh!} Orkiestra Historyczna!

09.05.2015, godz. 20:00 Schloss Augustusburg, Treppenhaus
10.05.2015, godz. 19:30 Schloss Augustusburg, Treppenhaus


Benoit Laurent (Belgia) - obój
{oh!} Orkiestra Historyczna


Antonio Vivaldi (1678?1741)
Sinfonia C-Dur RV 111a
Concerto a-Moll RV 462 na obój, orkiestrę smyczkową i b.c.
Concerto e-Moll RV 134 na orkiestrę smyczkową i b.c.
Concerto D-Dur RV 124 na orkiestrę smyczkową i b.c.Georg Philipp Telemann (1681?1767)
Suite e-Moll TWV 55:e10 na obój, orkiestrę smyczkową i b.c.
Quartett G-Dur TWV 43:G7 na 2 skrzypiec, altówkę i b.c.
więcej

08. 04. 2015

{oh!} i 25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater
{oh!} Orkiestra Historyczna w ramach jubileuszowego XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej ?Gaude Mater? zagrała 3 maja w gminie Poczesna. Koncert odbył się w kościele p.w Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa o godz. 18.
W programie koncertu znalazło się prawykonanie Mszy Wojciecha Dankowskiego ? kompozytora jasnogórskiego.


MUZYKA ZE ZBIORÓW JASNOGÓRSKICH
Wojciech Dankowski (ur. ok. 1760, zm. po 1836)
Missa in D
Offertorium Ad Mariam cum tribularerSoliści:
Marzena Michałowska - sopran
Piotr Olech - alt
Marek Olbrzymek - tenor
Andrzej Zawisza - bas
Hanna Świtała - sopran II
Violetta Szopa-Tomczyk - alt II
Karol Bulanda - tenor II
Dawid Biwo - bas II

{oh!} Orkiestra Historyczna
Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz - prowadzenie zespołu
więcej

29. 03. 2015

{oh!} Pasyjnie... ­ niesamowity repertuar, znakomita solistka.
Orkiestra Historyczna z pierwszym w tym roku koncertem w
Katowicach

{oh!} Orkiestra Historyczna po rozpoczynającym jej sezon artystyczny koncercie w Zamku Królewskim w Warszawie oraz koncercie finałowym Festiwalu Musica Poetica w Tarnowie wróciła do Katowic, by po raz pierwszy w tym roku zaprezentować się mieszkańcom Śląska. Jak zwykle {oh!} przygotowała dla słuchaczy wyjątkowy repertuar, ­ w programie koncertu znalazły się odkryte dopiero w 2000 r., po prawie 300 latach od ich powstania, instrumentalne Concerti grossi Francesco Scarlattiego (brata słynnego Alessandro). Głównym wydarzeniem było jednak wykonanie pasyjnej kantaty ?Maria quaerit Christum Firlium? najstarszego z wiedeńskich klasyków ? J. Haydna, która została wykonana po raz pierwszy w Polsce! Wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną wystąpiła znakomita niemiecka sopranistka Constanze Backes.
Koncert odbył się 29. marca o godzinie 19:30 w Kościele Mariackim w Katowicach.

Program koncertu skupiony był wokół sekwencji Stabat Mater dolorosa,opisującej ból Marii stojącej pod krzyżem ­ jednego z najbardziej inspirujących tematów w dawnej sztuce, także muzycznej. Utwory nawiązujące do okresu pasyjnego wypełniły przestrzeń Kościoła Mariackiego dostarczając słuchaczom niezwykłych doznań, zarówno muzycznych jak i duchowych oraz wprowadzając publiczność w chwilę przedświątecznej zadumy.

Podczas koncertu miłośnicy muzyki dawnej mieli okazję usłyszeć świetną niemiecką sopranistkę Constanze Backes. Jest laureatką Lady Nixon Award, nominowaną przez samego Johna Eliotta Gardinera. Ma za sobą udział w największych festiwalach (m.in. Festiwalu Händla w Göttingen czy Bachfest w Lipsku), a także wykonaniach i nagraniach najważniejszych partii operowych dla słynnej wytwórni Deutsche Grammophon, pod batutą wspomnianego wcześniej Gardinera.

PROGRAM
{oh!} Pasyjnie...
Francesco Scarlatti (1666 ok.1741) Sonata IX Ddur
Grave, Presto, Larghetto, Largo, Presto
Sekwencja ?Stabat mater dolorosa?

Francesco Scarlatti ? Sonata III amoll
Allegro, Andante, [...], [...]

Giovanni Felice Sanches ( 1600­- 1679) ?Pianto della Madonna?

F. Scarlatti - Sonata IV emoll
Largo, Allegro, Largo, [...]

J. Haydn (1732-­1809) Kantata ?Maria qu?rit Christum Filium?

{oh!} Orkiestra Historyczna
Constanze Backes ­ sopran


{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Dominika Małecka, Alicja Sierpińska, Adam Pastuszka, Małgorzata Malke ­ skrzypce
Florian Deuter ­ altówka
Bartosz Kokosza ­ wiolonczela
Anna Firlus ­ klawesyn
Krzysztof Firlus ­ kontrabas
więcej

28. 03. 2015

{oh!} zagrała finałowy koncert na Festiwalu Musica Poetica!
{oh!} Orkiestra Historyczna zagrała finałowy koncert na Festiwalu Musica Poetica 2015. Koncert odbył się 28. marca o godzinei 19:30 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie i należał do muzyki religijnej, przygotowującej do świąt wielkanocnych: muzyka krążyła wokół Stabat Mater, bólu Marii stojącej pod krzyżem, który był jednym z najbardziej inspirujących tematów w dawnej sztuce ? także muzycznej. Od pierwotnej, średniowiecznej sekwencji, przez barokowy lament, po poświęconą mu kantatę Josepha Haydna.

Program
STABAT MATER
Francesco Scarlatti (1666­ ok.1741) Sonata IX D­dur
Grave, Presto, Larghetto, Largo, Presto
Sekwencja ?Stabat mater dolorosa?

F.Scarlatti ? Sonata III a­moll
Allegro, Andante, [...], [...]

Giovanni Felice Sanches ( 1600­-1679) ?Pianto della Madonna?
F. Scarlatti ­ Sonata IV e­moll
Largo, Allegro, Largo, [...]

J. Haydn ( 1732-1809) Kantata ?Maria qu?rit Christum Filium?


{oh!} Orkiestra Historyczna
Constanze Backes­ - sopran
Martyna Pastuszka, Adam Pastuszka, Alicja Sierpińska, Dominika Małecka, Małgorzata Malke - skrzypce
Florian Deuter - altówka
Bartosz Kokoksza - wiolonczela
Anna Firlus - klawesyn, pozytyw
Krzysztof Firlus -kontrabas
więcej

22. 03. 2015

{oh!} Orkiestra Historyczna rozpoczęła sezon 2015 koncertem na Zamku Królewskim w Warszawie!
Kolejny sezon {oh!} Orkiestry Historycznej zainaugurowany został koncertem na Zamku Królewskim w Warszawie.
W ramach cyklu Mecenasi Sztuki, {oh!} wykonała program nawiązujący do działalności Fundacji Teresy Sahakian, która sprawuje pieczę nad zbiorami dzieł sztuki wschodniej (kobierce i tkaniny orientalne), przekazanymi przez jej fundatorkę, a eksponowanymi w przestrzeniach Zamku Królewskiego.
W programie znalazły się utwory poświęcone tematyce orientu, takich kompozytorów jak H. Purcell. M. Corette czy F. Couperin, a także te o bardziej "międzynarodowym" charakterze G. Ph. Telemanna - Völker-Ouvertüre oraz nawiązujące do Polski, Concerto "polonois".
Koncert rozpoczął się o godz. 17.00.
Program:
H. Purcell (1659-1695) - muzyka do dramatu Distressed Innocence or the Princess of Persia
F. Couperin (1668-1733) - sonata La Sultanne
M.Corrette (1707-1795) - koncert Le Phénix[i/]
M. Corrette - [i]Les Sauvages
- koncert komiczny oparty na motywie z opery J.Ph. Rameau Les Indes Galantes
G. Ph. Telemann (1681-1767) - Völker-Ouvertüre - suita na smyczki i basso continuo
części: Ouverture, Menuet, Les turc, Les suisses, Les moscovites, Les portugais
G.Ph.Telemann ? Concerto Polonois
{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka - skrzypce I, koncertmistrz
Małgorzata Malke - skrzypce II
Anna Nowak-Pokrzywińska - skrzypce, altówka
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Justyna Krusz - viola da gamba
Krzysztof Firlus - viola da gamba/kontrabas
Anna Firlus - klawesyn
więcej


Wiadomości starsze:
2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 -